Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) klasifikovala únik tekutiny v zařízení Thorp jako vážný incident. Podle nedělníku jde o jedno z největších neštěstí v britských jaderných zařízeních v posledních třinácti letech.

Množství tekutiny by zaplnilo polovinu olympijského vodního bazénu. Únik, který byl odhalen 19. dubna, způsobila prý souhra lidských omylů a technických nedostatků. List píše, že společnost British Nuclear Group (BNG), která zařízení provozuje, s hlášením o chybě otálela příliš dlouho.

BNG připustila, že zaměstnanci pochybili a nedokázali správně vyhodnotit "ukazatele" naznačující únik zamořené tekutiny už v srpnu loňského roku. Provoz je uzavřen a nyní se provádí kontrola potrubí, která má vyloučit, že nehrozí další podobné úniky, zejména kvůli únavě materiálu.

Špatná chvíle pro vládu

Firma ve snaze uklidnit veřejné mínění ujistila, že problém se podařilo zvládnout a že nedošlo k ohrožení veřejného zdraví. Zatím ale není jisté, zda případ neskončí před soudem. Vyšetřování, které má dospět k závěru, jak dál postupovat vůči BNG, se podle nedělníku protáhne na řadu týdnů.

Britský jaderný úřad (NDA) zdůraznil, že "naprostou prioritou", kterou musí toto zařízení splnit, je bezpečnost. List předvídá, že NDA se teď pustí do boje s britskou vládou s cílem dosáhnout trvalého uzavření provozu. Takový krok by ovšem přišel britské daňové poplatníky na "miliardy liber", dodává nedělník.

Incident v Sellafieldu přišel pro britskou vládu v naprosto nevhodný okamžik. Kabinet labouristického premiéra Tonyho Blaira se totiž chystá přesvědčit veřejnost o nezbytnosti zahájit výstavbu jaderných provozů nové generace, které mají přispět k naplnění cílů spojených s bojem proti následkům klimatických změn. A Blair se při prosazování tohoto plánu bez podpory veřejnosti neobejde, míní list.