Vláda již v pátek pouze zabránila politikům a dalším pozorovatelům z Evropy včetně českého senátora Karla Schwarzenberga, aby se schůzky zúčastnili, a vyhostila je ze země, respektive je do země vůbec nevpustila.

Kromě zvolení výboru přijali účastníci schůzky společné prohlášení vyzývající obyvatele Kuby k masovým pokojným protestům proti nynějšímu režimu. Prohlášení odsuzuje systém vlády jedné strany a požaduje zavedení demokratického pluralismu, respektování lidských práv a svobodu pro politické vězně.

Disidenti se sešli na soukromém pozemku na havanském předměstí Río Verde. Ze 75 kandidátů vybrali 36členný řídící výbor, který rozhodne o složení vedení Shromáždění na podporu občanské společnosti (APSC) na Kubě. Do čela organizace zastřešující desítky menších hnutí zvolil ekonomku Marthu Beatriz Roqueovou, která čtyři z posledních osmi let strávila ve vězení.

Setkání se zúčastnilo jen několik amerických a evropských diplomatů včetně vedoucího zájmové sekce USA v Havaně. Odvahu disidentů ocenil v poselství, jež bylo účastníkům přehráno z přenosného počítače, americký prezident George Bush. Uvítal, že vystoupili ze "stínu represí", a slíbil, že jeho vláda, která již loni zpřísnila restrikce vůči Kubě, bude dál usilovat o urychlení změn na ostrově.

Roztříštěná opozice

Některé opoziční skupiny se však setkání odmítly zúčastnit, především proto, že bylo financováno kubánským exilem v Miami na Floridě. "Toto setkání nezastupuje většinu opozice," prohlásil předseda Křesťanského hnutí za osvobození Oswaldo Payá. Podle jeho slov shromáždění nahrává kubánskému vůdci Fidelu Castrovi, který pravidelně všechny disidenty označuje za kontrarevolucionáře a žoldáky financované Washingtonem.

Kubánská opozice je velmi roztříštěná a dosud se nevzpamatovala ani ze zásahu z března roku 2003, kdy byly pozatýkány desítky disidentů a odsouzeny k dlouhodobým trestům vězení. Někteří, včetně Roqueové, byli propuštěni ze zdravotních důvodů do domácího vězení.