Zdroje z amerických ambasád v Evropě ale uvádějí, že navržená pravidla jsou velmi chaotická a jejich hodnota velmi nízká. Přirovnávají je dokonce k legendárnímu románu Hlava XXII.

Washington například v sestavených pravidlech osvobození od víz podmiňuje poklesem zamítnutých žádostí v dané zemi pod tři procenta. Workpermit ale připomíná, že toto hledisko nemohou východoevropské státy nijak ovlivňovat. O udělení víz rozhodují právě americké úřady.

Nejednotný systém

Mluvčí polské ambasády v USA Marek Purowski k tomu podotkl, že USA téměř automaticky vyřazují některé kandidáty. Neexistuje přitom jasný model, podle něhož Američané žádosti posuzují.

"Někdy je důvodem k zamítnutí víza, že jste svobodný student, nemáte automobil. Jestli je v tom nějaký systém, řekněte nám to. My to sdělíme svým lidem. Pak budeme žádat ty, kteří podmínkám nevyhovují, aby o víza neusilovali. Tím nám poklesne procento zamítnutých žádostí," vyzval americké úřady Purowski.

Tlak Varšavy

Bezvízový styk s USA má většina tzv. starých zemí EU. I zde jsou ale výjimky, například Řekové musejí o víza před odletem do USA stále žádat.

Největší tlak na zrušení povinnosti ale vyvíjí na Bílý dům Varšava. Podotýká, že je spojencem Washingtonu v Iráku a podporuje politiku George W. Bushe. Americkou vízovou politiku tak vnímá jako degradaci do pozice druhořadé země. [celá zpráva]