Podle prezidenta otřáslo abú Faradžovo zadržení strukturou velení organizace. "Zlomili jsme jim páteř. Přestávají existovat jako soudržná a stejnorodá skupina pod dobrým horizontálním i vertikálním velením," řekl Mušaraf.

Abú Faradž, přezdívaný doktor Taufík, se zřejmě podílel na dvou pokusech o atentát na Mušarafa v prosinci 2003. Po zadržení Chálida Šajcha Muhammada v březnu 2003 se stal pravděpodobně mužem číslo tři v hierarchii al-Kajdá. Na jeho hlavu Washington vypsal odměnu deset miliónů dolarů, pákistánské úřady nabídly 340 000 dolarů.

"Je to muž, kterému byly svěřeny vnější a vnitřní operace al- Kajdá," sdělil Mušaraf s tím, že zosnoval sebevražedné útoky proti němu. Prezident dodal, že teroristé jsou nyní schopní vést jen individuální a skupinové akce bez ústředního vedení a koordinace. "Jsou na útěku v horách, a ne v kontaktu mezi sebou," zdůraznil.

Americký prezident George W. Bush označil abú Faradže za vrchního plánovače al-Kajdá. Mušaraf ale přiznal, že zatčení nepřineslo stopu k bin Ládinovi.