Podle Vershbowa se ruská kolona vydala jiným směrem, než který byl původně oznámen americké straně. Ruský velvyslanec v Iráku Vladimir Titorenko se podle něj tak rozhodl na návrh Iráčanů, aniž o tom informoval Američany. "Nevíme, proč to udělal. Možná na cestě, kterou se měli původně vydat, byla přestřelka," uvedl Vershbow. Titorenko zatím toto prohlášení nijak nekomentoval.

Útok na kolonu

Při ostřelování ruské kolony, ve které byli diplomati ruské mise v Bagdádu a také novináři ze tří ruských televizních štábů, kteří se vraceli domů po střídání, bylo pět osob zraněno. Řidič velvyslance byl postřelen do břicha a byl operován v irácké nemocnici asi 40 kilometrů od Bagdádu.

Podle ruských novinářů byli zabiti i čtyři iráčtí civilisté, kteří jeli ve dvou autech před ruskou kolonou. Pomoc zraněným poskytli Iráčané, kteří je odvezli do nemocnice. Deset ruských diplomatů dnes odpoledne odletělo z Damašku letadlem, které pro ně vyslalo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. V Ramenském poblíž Moskvy jsou očekáváni pozdě večer.

Ruský velvyslanec zpět v Iráku

Velvyslanec Titorenko z Damašku neodletěl a vrátil se opět na irácké území. Nyní se prý nachází v nemocnici v obci Falludžá. Chce prý osobně dohlédnout na evakuaci zraněného řidiče a diplomata, který tam s ním zůstal. Rusko požádalo o pomoc při evakuaci zraněného Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Americký velvyslanec v Moskvě dnes slíbil předsedovi zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Michailu Margelovovi, že USA udělají všechno pro bezpečnou evakuaci ruských občanů z Iráku. Podle ruských novinářů, kteří se již v pondělí vrátili do Moskvy, útok zřejmě podnikli příslušníci zvláštní jednotky amerických sil. Údajně tak "vyklízeli" cestu pro americkou vojenskou kolonu, která směřovala na silnici, kde se nacházeli Rusové.

Důkazem, že stříleli Američané, jsou podle nich projektily z americké automatické pušky M-16, nalezené v sedadle velvyslancova vozidla a také vyoperované z těla jeho řidiče. "Asi se domnívali, že to jsou irácká auta. V džípech jeli novináři a oni se možná domnívali, že to jsou příslušníci Saddámových služeb. Viděli shluk nejasných aut a asi ze sta metrů na nás začali střílet. Iráčané opětovali střelbu ze své strany. Dostali jsme se do křížové palby... Mávali jsme vlajkami, bílými hadry. Prosili jsme o pomoc raněným. Oni (Američané) však projeli kolem. Jeden Američan na tanku dokonce demonstrativně otočil naším směrem hlaveň tanku," uvedl zpravodaj televize Rossija Alexandr Minakov.