FSB, která je nástupnickou organizací obávané sovětské tajné služby KGB, má podle Patruševa důkazy, že tajné služby cizích zemí nyní vyvíjejí nejen "klasickou" činnost, ale ke svým cílům využívají právě i nevládního sektoru.

V Bratislavě se po vzoru prosincových událostí na Ukrajině připravovaly další "oranžové revoluce" v zemích Společenství nezávislých států (SNS), uvedl Patrušev. Hovořilo se prý o přípravě projektů na příjezd "oranžových funkcionářů" do Běloruska, aby tam poučili své kolegy. "Podle některých informací je na financování budoucích voleb v Bělorusku vyčleněno přes pět milionů dolarů," uvedl Patrušev.

FSB podle Patruševa odhalila, že nevládních organizací pro účely tajných služeb využívaly například USA, Velká Británie, Saúdská Arábie či Kuvajt. Proto by se podle něj měly podmínky pro práci nevládních organizací zpřísnit.

"Cizí tajné služby stále častěji využívají netradičních metod práce a pomocí výukových programů nevládních organizací propagují své zájmy, pracují a sbírají informace, hlavně na území SNS," uvedl Patrušev.

Podle něj jsou s "nebezpečím" současné situace obeznámeni všichni šéfové tajných služeb států SNS. V dubnu se prý na toto téma dokonce společně sešli, aby zhodnotili pravděpodobnost dalších revolučních vln.

Slováci o ničem nevědí

Ministerstvo vnitra Slovenské republiky neví o žádných aktivitách na území Slovenska, které by byly namířeny na svržení současného režimu v Bělorusku. Monika Kuhajdová ze slovenského ministerstva vnitra na otázku Práva podobné aktivity vyloučila.

Balázs Jarabik z nevládní nadace Pontis se zúčastnil různých konferencí, které se zabývaly také situací v Bělorusku. "Nikdy se na nich nehovořilo o svržení režimu prezidenta Lukašenka. Tyto reakce ze strany Ruska vyvolala asi nedávná slova amerického prezidenta, která se týkala situace v Bělorusku. Žádné nevládní organizace nedovedou udělat revoluci zvenčí, vždy jsou rozhodující občané dané země. Když takto mluví šéf ruské tajné služby, tak situace v Bělorusko je asi nadějná," řekl Právu.