"V Haagu je už velký počet obviněných v kauze Srebrenica a nyní se zabýváme přípravou jednoho velkého procesu, který bude první svého druhu v dvanáctiletých dějinách existence ICTY," řekl poradce hlavní žalobkyně Anton Nikiforov.

V Haagu chybějí dva hlavní obvinění - bývalí bosenskosrbští předáci Radovan Karadžič a Ratko Mladič. Do vězení OSN bylo ale v posledních šesti měsících převezeno osm bosenskosrbských generálů obviněných z odpovědnosti za masakr osmi tisíc Muslimů ve srebrenické enklávě v červenci 1995. Pět z nich se bude zodpovídat z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, tři další ze dvou posledně jmenovaných. Devátý, generál Zdravko Tolimir, je stále na útěku navzdory vágním slibům, že se vzdá.

"Vezmeme-li si jako model procesy v Norimberku a Tokiu (velké procesy s nacistickými a japonskými pohlaváry po druhé světové válce), ukazuje se, že je logičtější vést jeden proces," řekl britský advokát John Jones.

"Posadit osm nebo devět důstojníků na jednu lavici obžalovaných by mělo znamenat úsporu času; to má velký význam i v tom smyslu, že ICTY musí uzavřít procesy první instance do roku 2008. Zároveň nebude třeba nutit svědky, aby přijížděli svědčit dvakrát," řekl Nikiforov.

Vzhledem k rozpisu soudních jednání se případný megaproces Srebrenica nebude zřejmě konat před rokem 2006.