Konzervativci sice prohráli, ale v Dolní sněmovně si oproti volbám v roce 2001 polepšili. Dosud měli 164 křesel, neúplné výsledky jim již přisuzují 196 pozic. Doposud měli labouristé 410 křesel, konzervativci 164 a lib. demokraté 54, ostatní 28. Labouristická většina by se tak snížila ze 160 křesel na 66.

"Poslouchal jsem a poučil jsem se," řekl v krátkém projevu Blair před sídlem premiérů v čísle 10 v Downing Street. Připomenul, že jeho politika vůči Iráku zemi rozdělila. Vyzval ale Brity, aby se už nezabývali minulostí, ale budoucností.

"Budeme se soustřeďovat na priority voličů," slíbil Blair s tím, že provede reformu penzijního systému a vyřeší přetrvávající problémy ve zdravotnictví a školství, které veřejnost už nechce tolerovat.

Blair oslabil

Podle prvních komentářů by vítězství podle odhadů výsledků voleb znamenalo, že vláda bude dostatečně stabilní, ale přesto by se to považovalo za oslabení premiéra Tonyho Blaira. Pro konzervativce Michaela Howarda by se takový výsledek považoval za úspěch.

Předběžné výsledky komentoval britský premiér, který dosáhl historického třetího vítězství, slovy "Britský lid chce zůstat u vlády labouristů, ale s omezenou většinou."  Je to podle něj proto, že lidé mají zájem o řešení otázek zaměstnanosti, práva a pořádku.

Předák konzervativců Michael Howard Blairovi gratuloval k vítězství labouristů a dodal, nastal čas, aby začal plnit sliby. Dodal, že výsledek konzervativců "je krokem k jejich obnově" a že poslal Blairovi vzkaz".

Během pátku Howard oznámil, že na svou funkci rezignuje.

Výsledky voleb:
strana počet křesel
Labouristé 353
Konzervativci 196
Lib. demok. 61
ostatní 12
celkem se rozdělí 645 křesel
stav k 6.5.2005 8:07

Válka v Iráku ovlivnila volby, přiznal Blair

Britský premiér Tony Blair získal poslanecký mandát i ve svém obvodě, v baště labouristů v Sedgefieldu na severovýchodě Anglie. Uznal přitom, že válka v Iráku volby ovlivnila a Brity rozdělila.

Výrazného výsledku deseti procent dosáhl v Blairově obvodě nezávislý kandidát Rege Keys, jehož syn zahynul jako voják v Iráku. Získal 4252 hlasů oproti 24 421 pro Blaira.

"Vím, že Irák tuto zemi rozděloval, ale doufám, že nyní se můžeme opět sjednotit a zaměřit se na budoucnost tam i tady," prohlásil Blair po ohlášení svého jasného vítězství.

Blair musel získat poslanecké křeslo, aby mohl zůstat premiérem. Podle dílčích výsledků labouristé ztráceli pozice ve prospěch liberálních demokratů, kteří se od začátku stavěli proti válce v Iráku. 

Hlasovalo se v 645 obvodech

Ve volbách se rozhodovalo o 645 ze 646 míst v Dolní sněmovně. V jednom z obvodů se nehlasovalo, protože jeden z kandidátů zemřel.

Zatímco rozdíly v počtu mandátů jsou podle odhadu poměrně dramatické, podíly na počtu odevzdaných hlasů ukazují mnohem menší posun v názorech voličů. To je důsledek britského většinového systému, kdy se výsledky vyhlašují za každý obvod zvlášť a v kterémkoli obvodu stačí většina jediného hlasu ke zvolení.

Výsledky voleb na BBC