Podle AP se kolem 3:35 ráno tamního času (9:35 SELČ) v newyorské čtvrti Manhattan ozvaly během několika vteřin celkem dva výbuchy.

Policii k případu zavolali náhodní svědci. Muži zákona následně informovali o jedné explozi.

Bomba v květináči

Vyšetřovatelé už naznačili, že nálože byly uloženy v blízkosti sportovního užitkového vozidla zaparkovaného na téměř prázdné ulici před konzulátem. Automobil není, až na rozbitá okénka a poškrábaný lak, viditelně poškozen.

Svědci hlásí z místa exploze i jedno poškozené okno v budově konzulátu. CNN tvrdí, že výbušniny pachatel skryl přímo v květináčích, jež zdobí prostor před vchodem. Slouží také jako prvotní ochrana  před případným atentátem, při němž by pachatelé chtěli vjet do budovy automobilem.

Z bezpečnostních důvodů bylo uzavřeno také metro v úseku Third Avenue a 52nd Street.

Uzavřené území

Policie prostor kolem napadené budovy ihned uzavřela. Následně uvedla, že škody napáchané výbuchem jsou minimální. Na místě zhruba dvě hodiny pracovali specialisté na výbušniny zajišťující stopy. Nad Manhattanem přelétávaly i vrtulníky. 

Motivy útoku nejsou známy. Americká média v této souvislosti upozorňují, že ve Velké Británii dnes probíhají parlamentní volby. [celá zpráva] Tamní ministerstvo zahraničí k incidentu uvedlo, že se "vše prošetřuje".

Světové agentury v souvislosti s výbuchem v New Yorku připomínají útok na britský konzulát v Istanbulu v listopadu 2003. Při teroristické akci tehdy zahynul i britský konzul Roger Short.