Lybijec Libí - přezdívaný doktor Taufík - patřil k nejhledanějším mužům v Pákistánu. Je podzřelý z přípravy dvou atentátů na tamního prezidenta Parvíze Mušarafa v prosinci 2003.

Při prvním atentátu zničilo několik bomb most u Islámábádu, přes který těsně předtím projela prezidentská kolona. Nikdo tehdy nebyl zraněn. Při druhém neúspěšném pokusu prakticky na tomtéž místě přišlo o život nejméně 17 osob a další desítky byly zraněny.

Překvapivou zprávu o jeho zadržení sdělil dnes novinářům na tiskové konferenci ministr informací šejk Rašíd Ahmad.  "Je to pro nás velmi významný den," prohlásil, aniž by upřesnil, kde byl zločinec dopaden a kde je nyní vězněn.

Vysoké odměny za jeho dopadení

Pákistánští vyšetřovatelé soudí, že se abú Faradž ocitl na třetím místě v hierarchii al-Kajdá poté, co v březnu 2003 padl do zajetí Chálid šajch Muhammad.

Tamní úřady loni v srpnu zveřejnily jeho jméno mezi šesti nejhledanějšími teroristy, kteří spáchali zločiny na území Pákistánu, a nabídly odměnu 340 tisíc dolarů (asi 7,8 mil. Kč). Spojené státy nabídly milión dolarů (asi 23 mil. Kč).