Podle agentury AFP je to nejvyšší počet na světě v poměru k počtu obyvatel. Na 100 tisíc obyvatel tak připadá v USA asi 702 vězňů, zatímco v polovině roku 2001 to bylo 690. Za USA následují Kajmanské ostrovy (664 vězňů na 100 tisíc obyvatel), Rusko (638) a Bělorusko (638). Loni bylo v ČR 16.213 vězňů, což je asi 162 vězňů na 100 tisíc obyvatel.

Statistiky v USA přitom nezahrnují lidi zadržované imigrační službou, vojenské vězně, nezletilé a vězně v indiánských rezervacích. Podle autorů zprávy je v těchto zařízeních dalších asi 130.000 lidí. Ze statistik mj. vyplývá, že 6,7 procenta vězeňské populace v USA tvoří ženy. Stejně tak je za mřížemi 12 procent černošských mužů ve věku 20 až 39 let. U Hispánců to jsou čtyři procenta a u bělochů 1,6 procenta.

Převažuje trend tvrdých trestů

Podle šéfa organizace Sentencing Project Malcolma Younga je příčinou vysokého počtu vězňů pokračující trend tvrdých trestů pro narkomany a zákony typu "třikrát a dost" umožňující doživotní tresty pro recidivisty. Americký Nejvyšší soud tak tento měsíc podpořil kalifornský zákon "třikrát a dost", i když by konečný třetí zločin spočíval v krádeži golfových holí.

Podle Younga, jehož organizace prosazuje v určitých případech alternativní tresty, trend tvrdších trestů existuje již 30 let. Zdůraznil zejména, že změny v tomto směru narážejí především na to, že pro politiky je toto téma mimořádně nepopulární.