"Byl jsem jen zneužit. Je to absurdní. Všechno mi došlo teprve teď," hájí se. Podle Hejma jako špión působil zřejmě jistý M. Ten o sobě prohlašoval, že je Polák žijící v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem a že se snaží pomoci německému episkopátu a Polákům žijícím ve Spolkové republice. "Do Říma přijížděl jednou, dvakrát za měsíc, nahrával si na magnetofon rozhovory s knězi a odvážel si sebou i jiné materiály".

Hejmo, jenž se dvacet let stará ve Vatikánu o polské poutníky, pro něž vede Polský dům, však neuvedl, kdo M. byl - údajně z ohleduplnosti vůči jeho rodině. Polská média naznačují, že M. skutečně mohl pracovat pro východoněmeckou rozvědku Stasi, ale že před třemi lety zemřel.

Hejmovo jméno odtajnil šéf IPN Leon Kieres. "Spisy vyznívají bohužel přesvědčivě," řekl provinciál řádu Maciej Zieba poté, co si přečetl 700 stran dokumentů.

Vyplývá z nich, že Hejmo polskou zpravodajskou službu zásoboval informacemi až do roku 1988 pod krycími jmény Hejnal a Dominik.

Někteří politici, činitelé církve i část médií označili odhalení o Hejmovi za šokující, smutnou, jiní za neověřenou a Hejma za "naivní oběť komunismu".

"Nedokážu si představit, o čem mohl jako tajný spolupracovník informovat. Byl pořád mezi lidmi, staral se o vstupenky a všemožně jim pomáhal. Nevím přesně, oč v jeho případě může jít," upozornil biskup Tadeusz Pieronek.

Polský rozhlas připomněl, že Hejmo mohl být jen tzv. operačním kontaktem tajné služby. Hejmo také přiznal, že se ho kdysi rozvědka pokoušela naverbovat.