Již od pátku směrují do Říma statisíce poutníků. Jejich celkový počet se odhaduje na půl miliónu, přičemž je mezi nimi nejvíce návštěvníků z papežova rodného Německa.

Ceremoniál zahájilo procesí kardinálů, kteří před příchodem na náměstí před bazilikou svatého Petra navštívili kryptu s ostatky předchozích papežů.

V kázání se papež opakovaně stavěl na stranu prostých lidí proti "ideologiím moci" a povzbuzoval je k víře v životnost církve a k překonání strachu hlásit se ke Kristu.

Stále znovu se vracel i ke svému předchůdci Janu Pavlu II. Připomněl například jeho nástupní promluvu z roku 1978 a jeho slova: "Nemějte strach." Vyložil je takto: "Jsou to mocní tohoto světa, kdo se bojí, že by jim Kristus mohl vzít něco z jejich moci. A skutečně, mohl by jim vzít něco z jejich arogance, korupce a pošlapávání lidských práv. Prostým věřícím naopak víra nebere nic z toho, co činí člověka a život velkým."

Jeho pokorná slova byla odměněna bouřlivým potleskem, stejně jako výzva k rozvíjení ekumenismu, ke spolupráci s dalšími církvemi, k přátelství věřících i nevěřících nebo jeho slova proti pouštím v myslích lidí a v jejich vztazích

Inaugurace ochromila Řím

Inaugurace se zůčastnilo na 200 státních a církevních prominentů, i proto byla přijata podobná bezpečnostní opatření, jaká provázela pohřeb zesnulého papeže 8. dubna. Nad Římem je uzavřen letecký provoz a návštěvníky chrání deset tisíc policistů. Okolí Vatikánu a centrum města střeží 6500 specialistů včetně odstřelovačů, expertů na výbušniny, psovodů či motocyklových hlídek. Svatopetrské náměstí a přilehlé ulice pak zaplnily statisíce poutníků z celého světa.

Benedikt XVI byl oblečen ve zlatém ornátu, podobně jako jeho předchůdce Jan Pavel II., který v něm vítal nové tisíciletí.

Za Českou republiku se inaugurace účastní prezident Václav Klaus s chotí Livií a ministr zahraničí Cyril Svoboda. V církevní delegaci jsou mimo jiné kardinál Miloslav Vlk a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.