Bude to vůbec první setkání komunistických a nacionalistických vůdců od roku 1949, kdy se Kuomintang po prohrané občanské válce uchýlil na Tchaj-wan. Podle analytiků citovaných listem Los Angeles Times sleduje Čína dva cíle.

Za prvé si chce před mezinárodním společenstvím vylepšit svou pověst poté, co v březnu schválila kontroverzní "protiseparatistický zákon", který jí umožňuje použít proti Tchaj-wanu i sílu, pokud by zintenzívnil úsilí o nezávislost.

Za druhé se snaží vrazit klín mezi tchajwanskou opozici, která je příznivěji nakloněna Pekingu, a vládnoucí Demokratickou pokrokovou stranu prezidenta Čchen Šuej-piena, razící vůči ČLR tvrdší linii.

Čchen už varoval nacionalisty před podobnými návštěvami bez souhlasu tchajwanské vlády, a dokonce pohrozil, že Lien může čelit trestnímu stíhání, pokud by podepsal nějaké dohody. Lien, který se na rozdíl od Čchena narodil v Číně, kritiku odmítl a prohlásil, že jeho týdenní cesta pomůže prosazovat "dobrou vůli" na obou stranách Tchajwanské úžiny.