Kouřit bude možné pouze v restauraci, která má pro kuřáky samostatnou zděnou a neprůchozí místnost, kde bude zakázáno podávat jídla a nápoje. Prostě řečeno: kdo chce kouřit, nebude jíst ani pít.

Pokud bude zákon v této podobě schválen, tak například za kouření na autobusové zastávce bude hrozit pokuta ve výši až osmi tisíc slovenských korun.

Přísná omezení

Nebude se smět kouřit ani na železničních nádražích a ve vlacích. Zákaz kouření by měl platit na vysokých školách, na kolejích, v sociálních a zdravotnických zařízeních.

"Povinností ministerstva zdravotnictví je navrhovat a vytvářet takové zákony, které ochrání zdraví nejširších vrstev obyvatelstva. Chceme víc chránit nekuřáky. V přípravě zákona jsme využili podněty od občanů a kontrolních institucí," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Karol Farkašovský.

Není zatím jasné, jakou podporu Zajacův návrh získá, protože loni i méně přísný zákon neprošel. Ukázalo se, že mezi slovenskými poslanci je dost kuřáků. Sám ministr Zajac je bývalý silný kuřák, který už přes rok úspěšně abstinuje a vymýšlí na kuřáky tvrdé zákony.

Vzor v Evropě

Pokud by poslanci předložený zákon schválili, SR se zapojí do celosvětového boje proti kouření po boku Irska či Norska. V těchto zemích platí úplný zákaz kouření v barech a restauracích.

Navíc se ukázalo, že obavy irských barmanů, že po zákazu přijdou o klientelu, se nenaplnily. Vrátili se jim totiž nekuřáci, kterým předtím vadilo zakouřené prostředí. Podobný efekt očekává i slovenské ministerstvo zdravotnictví.