Podle KCNA Kim pobyl na Vojenské lékařské škole Kim Hjong-čika v Pchjongjangu "velmi dlouho" v doprovodu ministra obrany, náčelníka generálního štábu a dvou dalších generálů. Severokorejské deníky otiskly na předních stránkách snímky z Kimovy návštěvy.

Další ze seznamu "zlých"

Americký prezident George Bush označil KLDR za člena států "osy zla", společně s Irákem a Íránem. Američané tvrdí, že chtějí problémy s KLDR vyřešit mírovou cestou, nicméně odmítají dvoustranná jednání. Trvají na multilaterálním řešení.

Kim Čong-ilova čtvrteční návštěva byla prvním vystoupením na veřejnosti od 12. února, kdy prezident navštívil ruské velvyslanectví, aby se zúčastnil recepce uspořádané u příležitosti svých narozenin.

Přípravy na možnou válku?

Kimovo mnohadenní zmizení z očí veřejnosti zavdalo podnět k hojným spekulacím médií a diplomatů v Soulu. Ti odhadovali, že se severokorejský vůdce kvůli válce v Iráku spolu s vojenskými špičkami uchýlil do letoviska na severu země, nebo je nemocen či na návštěvě některé z vojenských jednotek.

Kim Čong-il se objevuje na veřejnosti jen sporadicky, tentokrát však jeho mnohadenní zmizení vzbudilo zvědavost analytiků.

"Po americkém útoku na Irák Kim Čong-il zjišťoval a kontroloval připravenost armády," prohlásil Čche Čun-hum z Korejského institutu pro národní sjednocení. "Myslím, že prezident navštívil nejrůznější vojenské organizace či bunkry."

Kim se podle jeho slov nyní opět objevil na veřejnosti, aby odpověděl na dotazy reportérů ohledně místa, kde se zdržoval. Vysokou lékařskou školu prý navštívil, aby v době zvýšeného napětí na Korejském poloostrově dodal důrazu své péči a podpoře ozbrojeným silám, tvořícím jeho mocenskou základnu.