Demirbag podal žádost na tureckém ministerstvu spravedlnosti. Chtěl, aby jeho klient mohl využít zákonného ustanovení umožňujícího některým vězňům opustit jednou do roka věznici.

"Naše žádost byla zamítnuta. Zdá se, že to byla vládní iniciativa. Nemáme dostatek času, abychom se před pohřbem odvolali," sdělil Demirbag. "Mehmet Ali bude velmi smutný, až se to dozví."

Ve vězení je již pět let

Agça je ve vězení s přísnou ostrahou od roku 2000, kdy jej Itálie vydala do Turecka. Podle právníka mu však už byl za dobré chování povolen převoz do normální věznice, takže by mohl ustanovení zákona využít. "Žádáme o povolení mimořádné čtyřdenní propustky, aby se můj klient mohl zúčastnit papežova pohřbu," řekl Demirbag.

Sedmačtyřicetiletý Agça v pondělí uvedl, že nosí za papeže, kterého označil za svého "duchovního bratra", smutek. Když Agça papeže v roce 1981 na Svatopetrském náměstí těžce poranil, bylo mu 23 let. Po téměř 20 letech v italské káznici dostal na žádost papeže milost a byl vydán do Turecka, kde si odpykává trest za vraždu vydavatele jedněch tureckých novin, jíž se dopustil v roce 1979.

Agça udržoval styky s krajně pravicovými skupinkami, motiv jeho atentátu na Jana Pavla II. ale nebyl úplně objasněn. Jan Pavel II. navštívil Aliho Agçu v roce 1983 ve vězení a odpustil mu. Mnozí vítali toto jeho gesto jako výraz křesťanské lásky a odpuštění.