Lidé z celého světa čekají dlouhé hodiny, aby se s papežem kratičce rozloučili - mladí i staří se modlí, zpívají náboženské písně a před sluncem se schovávají pod slunečníky. Uvnitř baziliky všechno organizují uvaděči, kteří se starají o to, aby proud věřících rychle postupoval. Mnozí věřící jsou proto lehce rozčarováni, že jejich poslední rozloučení s papežem bylo tak bleskové.

Federica Marinucciová si uchovala na památku krátkou videonahrávku, kterou pořídila svým mobilním telefonem uvnitř baziliky, píše agentura AP. "Ochranka pořád opakuje: Běžte, běžte, běžte," říká. "Nebyl čas, ani abych se pomodlila." Devětadvacetiletá žena původně doufala, že bude moci zůstat přes noc na náměstí před bazilikou k celonoční vigilii, ale policie většinu náměstí zablokovala kovovými zátarasy usměrňujícími proud věřících do baziliky.

Lidé tak už nemají přístup k ostatním svatyním pokrytým dopisy na rozloučenou, svíčkami, plyšovými zvířátky a květinami, které se tu nahromadily od soboty, kdy papež zemřel. Aby čekání pro tisíce věřících bylo snesitelnější, vysílá Vatikán modlitby a náboženské písně prostřednictvím velkoplošných obrazovek a reproduktorů rozmístěných podél širokého hlavního bulváru.

Očekávají se celkem tři milióny poutníků

"Podívejte se na mě, nepotřebuju si odpočinout," říká třiasedmdesátiletá Alviana Tuziová s širokým úsměvem. Už stojí ve frontě čtyři hodiny, ale stále je teprve na půl cesty k bazilice. "Dělám tohle z hloubi srdce," dodává.

Největší nápor zažije Řím v pátek, kdy v 10:00 SELČ začne mší v bazilice svatého Petra smuteční obřad; týž den bude v kryptě chrámu papež pohřben. Velký příliv věřících se očekává zejména z papežova rodného Polska, italské sdělovací prostředky hovoří o skutečné "biblické pouti". Mnozí odhadují, že celkový počet lidí, kteří se přijeli a přijedou s papežem před pohřbem rozloučit, vyrovná počet stálých obyvatel Vatikánu, tedy tři milióny.