Kwiatkowska nyní žije v domě důchodců na předměstí Varšavy. Poté, co se dozvěděla o smrti jednoho z nejbližších lidí ve svém životě zkolabovala. Novináři ji vyzpovídali ve stroze zařízeném pokoji. Místnosti dominovaly jen stůl a piáno.

"Promiňte, ale necítím se dobře," řekla na úvod herečka. V posledních dnech prý nesleduje televizi, ani neposlouchá rádio. "Musíte tomu rozumět. Znali jsme se 71 let," konstatovala.

Sny o herecké kariéře

Na Karola Wojtylu - jméno papeže před přijetím funkce - vzpomínala jako na milého společníka. Poprvé si ho všimla na fotbalovém hřišti ve Wadowicích. Bylo jí dvanáct. Popsala ho jako ramenatého třináctiletého kluka. "Říkali jsme mu Lolek," prozradila.

Podle ní se od svých vrstevníků závratně odlišoval. Hodně četl, zejména složité knihy o filozofii. "Hráli jsme spolu divadlo. Oblíbili jsme si romantické role," doplnila.

Zálibě se věnovali ve školním kroužku. Plánovali společnou kariéru na divadelních prknech i studia na vysoké škole. "Kdo ví, co by s námi bylo?" zeptala se novinářů v narážce na pozdější rozhodnutí Wojtyly věnovat život církvi. "Jednou mě pozval na snídani a pak řekl: Halino, stanu se knězem," uvedla s tím, že zkameněla a začala plakat. Tehdy se jí zřítil celý svět.

Za svůj sen být herečkou ale bojovala dál. Uspěla. Stala se jednou z nejuznávanějších dam v tomto oboru. Později se i vdala. Její první láska Wojtyla jí dokonce ještě jako mladý kněz pokřtil dceru.

Jeho nohy neznám

Přátelé se vídali dlouhé desítky let. Záhy poté, co se Karol stal papežem, zavítala Kwiatkowska do Vatikánu. Na hromadné audienci křikla na Jana Pavla II. jedno slovo - Wadovice. Svatý otec ji pozval na snídani.

"Smál se na mě. Dotýkal se mé ruky. Myslela jsem, že se mi zastaví srdce," vzpomínala herečka ve svém pokoji ve Varšavě. "Lolek jako Svatý otec! Jen on a já, u stejného stolu. Nemohl jsme vůbec jíst. Zeptala jsem se ho: Mám už odejít? - on se smál a odpověděl: Uklidni se, Halinko," popsala jeden z nejsilnějších zážitků svého života.

Novináři se Kwiatkowskou snažili nachytat. Přimět ji ke sdělení, jak intimní její vztah s Wojtylou byl. Položili proto otázku, jak vypadaly papežovy nohy. "Nevím, nikdy jsem je neviděla," odpověděla herečka. O přátelství s papežem napsala knihu.