Za "italský" personál Vatikánu byli přítomni papežův osobní lékař Renato Buzzonetti, službu konající doktoři Alessandro Barelli a Ciro D'Allol a dvě zdravotní sestry.

Podle svědectví jednoho z polských prelátů se Jan Pavel II. těsně před smrtí upřeně díval do okna, odkud je výhled na Svatopetrské náměstí. Údajně mohl slyšet, jak se davy věřících modlí růženec, a proto po skončení s velkým úsilím řekl "amen", což bylo také jeho poslední slovo. Několik okamžiků nato zemřel.

Chod v zákulisí Vatikánu se nezastavil

Velkého překvapení se dočkal v sobotu zpravodaj amerického magazínu National Catholic Reporter - ačkoli celý katolický svět se zatajeným dechem sledoval papežův smrtelný zápas, v římské kurii běžel byrokratický provoz stejně jako v každý jiný všední den.

Připravovaly se dokumenty k jmenování biskupů, zasedaly komise nad liturgickými otázkami a poradci studovali referáty o morálních aspektech geopolitických změn.

"Myslím, že přesně takhle by si to Svatý otec přál," uvedl nejmenovaný činitel, který na sobotu pozval k předjednanému setkání jednoho z novinářů, píšících o otázce ženských klášterů. "Žurnalista se sice podivoval, jak s ním mohu v takový den diskutovat o zcela podružné otázce, my ale jednoduše děláme svoji práci," dodal úředník.

"Je to den jako každý jiný - až na to, že není," popsal atmosféru jiný zaměstnanec vatikánského "ministerstva zahraničí", kde se zpracovávaly podklady pro vyslání šesti nových nunciů. Stejná atmosféra panovala také v Kongregaci pro bohoslužebný řád a svátosti. "Lidé si občas pustili televizní zprávy nebo četli internet, jinak ale zůstávali v kancelářích," uvedl jeden z úředníků.

Papežův skon ale pracovní tempo úředníků přece jen v jednom ohledu změnil, ovšem směrem k vyšší výkonnosti. Umírající totiž jmenoval v pátek nebývale vysoký počet nových biskupů a arcibiskupů - rovných 17. "Svatý otec chtěl odejít s čistým stolem, nám ale přibylo naráz tolik papírování, že nevíme, kam dřív skočit," dodal nejmenovaný úředník.