"Klinický stav Svatého otce je nadále velmi vážný. Před polednem se u něho dostavila vysoká horečka. Chvílemi však odpovídajícím způsobem reaguje na dotazy svého okolí," uvádí se v krátkém sdělení Vatikánu. Kdy bude poskytnuta další zpráva, prozatím oznámeno nebylo.

Agentura ANSA krátce předtím s odvoláním na lékaře napsala, že papež je ve velmi vážném stavu, ale že jeho srdce "stále vzdoruje".

Organismus papeže bojuje s těžkým septickým šokem a otravou krve. Podle lékařů je tato kombinace většinou smrtelná. "Papež je výjimkou. Má neuvěřitelně velkou sílu žít," řekl Corrado Manni, bývalý anesteziolog papeže.

Svatý otec stále odmítá převoz do nemocnice. Vatikán odmítl jakékoli spekulace o zdraví pontifa komentovat. K jeho zdraví se má vyjádřit ještě dnes večer.

Poslední přání známo

Německý kardinál Joseph Ratzinger vyvolal odpoledne nové obavy o možné brzké smrti papeže. Sdělil italským médiím, že obdržel papežovo poslední přání.

Doplnil, že Svatý otec je smířen s tím, že se nachází "blízko Bohu".

Papež není v kómatu

"Nemůžeme mluvit o kómatu. Má otevřené oči. Opravdu nemůžeme mluvit o kómatu," zdůraznil v sobotu krátce před polednem mluvčí Vatikánu Joaquín Navarro-Valls při popisu zdravotního stavu papeže.

"V 7:30 jsme sloužili u papeže tradiční ranní mši. Svatý otec ji vnímal. Jinak se nic nezměnilo od včerejší noci," pokračoval Joaquín Navarro-Valls. "Jeho tvář je klidná. Vypadá, že rozlišuje lidi kolem sebe," sdělil dále.

Mluvčí poděkoval všem, kteří se za Svatého otce modlí. Zvláště vyzdvihl přítomnost mladých lidí na náměstí Sv. Petra. Těm prý osobně děkuje sám papež.

Mluvčí dále uvedl, že o Jana Pavla II. se nyní starají tři zdravotní sestry, dva sekretáři a jeho osobní lékař. "To je vše, co jsem viděl dnes ráno. Neříkám, že v případě komplikací nepřijedou během dne další lékaři. Uvidíme se odpoledne," ukončil Joaquín Navarro-Valls setkání s novináři.

Selhávají orgány

O zhoršení zdravotního stavu informovala dnes ráno italská média. Lékaři před několika hodinami uvedli, že stav Svatého otce je "velmi kritický" a jeho zdravotní stav se stále zhoršuje, prodlužuje se také jeho bezvědomí.

Zdravotní stav Jana Pavla II. se prudce zhoršil ve čtvrtek v noci. Vysoké teploty doprovázející zánět močových cest způsobily dokonce dočasnou zástavu srdce.

Doktoři v pátek odpoledne uvedli, že má otravu krve. Večer se přidaly dýchací a oběhové problémy a začalo mu selhávat srdce a ledviny.

Modlící se poutníci

Náměstí Sv. Petra zaplavily desetitisíce poutníků. Nechybějí ani stovky televizních štábů z celého světa. Za papežovo zdraví se modlí už dva dny desítky miliónů lidí na celém světě.

Všichni se shodují v jediném - odchází jeden z největších lidí současného světa a jeden z největších papežů historie Vatikánu. "Byl pro mě všechno. Cítím obrovský smutek," řekla americké televizi CNN americká turistka, která dorazila na náměstí Sv. Petra se svým manželem.