Desítky tisíc lidí se záhy po smutné zprávě ponořily na náměstí Sv. Petra do ticha.

"Náš bližní se vrací do svého domova. Modleme se za něj," uvedl v písemném prohlášení mluvčí Vatikánu Joaquin Navarro-Valls.

Papežova vůle bojovala

Jan Pavel II. zemřel ve svém pokoji ve 21:37 středoevropského času. Svatopertským náměstím v Římě se krátce po jeho skonu rozezněly zvony. Charismatický Svatý otec bude oplakáván miliardou katolíků.

Organismus papeže v posledních desítkách hodin bojoval s těžkým septickým šokem a otravou krve. Podle lékařů je tato kombinace většinou smrtelná. "Papež je výjimkou. Má neuvěřitelně velkou sílu žít," řekl ještě v podvečer Corrado Manni, bývalý anesteziolog papeže.

Svatý otec po celou dobu odmítal smířený s blížícím se koncem převoz do nemocnice.

Zhoršení přišlo ve čtvrtek

Jeho zdravotní stav se zhoršil ve čtvrtek v noci. Lékaři mu okamžitě nasadili antibiotika. Zároveň uvedli, že papežův život je v přímém ohrožení.

Kvůli nemocnému srdci nemohli pacientovi předepsat dostatečně silné dávky léků. Jejich diagnózy se bohužel naplnily. V pátek brzy ráno se Svatému otci krátce zastavilo srdce. Doktoři jej však dokázali ještě oživit.

Zdravotní stav Jana Pavla II. se zhoršoval v posledních dvou měsících. Velkou část února i března strávil Svatý otec na římské klinice v Gemelli. Tam se také 24. února podrobil operaci, která mu umožnila lépe dýchat. Na začátku tohoto týdne Vatikán oznámil, že papež má problémy s polykáním a bude muset podstoupit další chirurgický zákrok.

Jan Pavel II. by se letos v květnu dožil 85 let. O jeho nástupci zatím není rozhodnuto.

Poslední přání známo

Obavy o možné brzké smrti papeže vyvolal v sobotu odpoledne německý kardinál Joseph Ratzinger. Sdělil italským médiím, že obdržel papežovo poslední přání. Doplnil, že Svatý otec je smířen s tím, že se nachází "blízko Bohu".

Všichni se shodují v jediném - odešel jeden z největších lidí současného světa a jeden z největších papežů historie Vatikánu. "Byl pro mě všechno. Cítím obrovský smutek," řekla americké televizi CNN americká turistka, která dorazila na náměstí Sv. Petra se svým manželem.