Snížení bilance neštěstí potvrdil i Mezinárodní Červený kříž. Organizace zároveň podotkla, že statistiky se mohou ještě během dalších hodin měnit.

Pomoc postiženým lidem zaslalo již Japonsko. Indie jim navíc přislíbila dva milióny dolarů (asi 50 mil. Kč). 

První odhady

"Předpokládá se - a stále jde o velmi hrubý odhad - počet mrtvých se bude na ostrově Nias pohybovat mezi 1000 až 2000," řekl vzápětí po neštěstí v rozhovoru pro rozhlas viceprezident Jusuf Kalla.

Na zasaženém Niasu byly zničeny téměř tři čtvrtiny domů. Záchranáři uvádějí, že zřícené domy pohřbily 230 lidí. "Gunungsitoli je mrtvé město," přiblížil rozsah škod v jednom z nejvíce poškozených měst na Niasu místostarosta Agus Mendrofa.

Obyvatelům se podle něj ale podařilo většinou uniknout. Zhruba 10 tisíc z nich našlo dočasné útočiště v okolních kopcích.

Přijede prezident

Zemětřesení postihlo i ostrov Simeulue ležící nedaleko Niasu. Podle upřesněných odhadů tam zemřelo zrhuba 100 lidí. 

Rozsah katastrofy si dnes přijede prohlédnout osobně indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono. Ten zrušil kvůli neštěstí cestu do Austrálie.

Nevyplnily se naštěstí prognózy, že by oblast mohly zasáhnout přívalové vlny. Poplach byl během úterý postupně odvolán v Indonésii, Thajsku, Indii, Malajsii, na Srí Lance i v Austrálii.

Češi se nepohřešují

Český velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler ČTK sdělil, že jeho úřad kontaktoval prostřednictvím telefonátů či zpráv SMS české občany, o jejichž pobytu v zemi věděl, a varoval je před možným nebezpečím tsunami. Šlo prý jen o jednotlivce, v zemi již hlavní turistická sezona skončila.

Zemětřesení na zemi nejsilněji udeřilo v pondělí 18:09 SELČ, dosáhlo síly 8,7 stupně Richterovy stupnice. Následujících šest hodin se půda zhruba v patnáctiminutových intervalech stále třásla.

Původní odhady úřadů uváděly s odkazem na mluvčího vlády Aguse Mendrova zhruba 300 mrtvých. Indonésie se přitom stále vzpamatovává z přírodní katastrofy, která jihovýchodní Asii zasáhla 26. prosince.