Asi 45 kilometrů od kubánského pobřeží však plavidlu došlo palivo a nyní je volně unášeno na otevřeném moři v mezinárodních vodách. Nachází se asi 100 kilometrů od ostrova Key West patřícího ke státu Florida. FBI s odvoláním na kubánské úřady uvedl, že na palubě trajektu, který zajišťuje pravidelné spojení mezi Havanou a menšími přístavy v havanském zálivu, je 15 až 20 osob.

FBI vyslala vyjednávače

Loď na otevřené moře doprovodily dva čluny kubánské pobřežní hlídky, které v případě potřeby mají poskytnout cestujícím pomoc. "V žádném případě nepoužijeme sílu, která by ohrozila životy osob na palubě," uvádí se v oficiálním prohlášení kubánské vlády. Z Floridy vypluly vstříc lodi dva americké čluny a FBI k ní vyslal vrtulník s vyjednávači.

USA varovaly Kubánce před násilnou emigrací

Washington mezitím varoval Kubánce, aby se nesnažili násilím vynutit vycestování do USA. V uplynulém týdnu totiž byla unesena do USA dvě kubánská letadla a případ lodi má obdobný scénář.

USA vrací kubánské uprchlíky zadržené na moři zpět do jejich vlasti a těm, kterým se podaří dosáhnout amerických břehů, povoluje zůstat v USA.