Tradiční poselství, které pronášel v uplynulých 26 letech za něj pronesl Sodano. Poselství obsahovalo především přání míru pro všechna ohniska napětí ve světě. "Mír zemím Blízkého východu a Afriky, protože i tam stále trvá krveprolévání. Mír celému lidstvu, které je stále vystaveno nebezpečí bratrovražedných válek," uvádí poselství, které rovněž vyzývá k solidaritě s chudými na celém světě.

Velikonoční mše je z hlediska církve vyvrcholením oslav velikonočních svátků.

Do poslední chvíle nebylo jasné, zda se papež naživo objeví, nebo, podobně jako v pátek, bude s věřícími jen prostřednictvím televizního přenosu. Papež byl nakonec v okně asi deset minut, během této chvíle mohutně gestikuloval rukama, chvílemi se zdálo, že chce vstát. Po chvíli se v okně zatáhla záclonka a papež zmizel.

Během vigilií se papež neobjevil

Při páteční křížové cestě v římském Koloseu se Jan Pavel II. dal k obřadu několikrát připojit ze své soukromé kaple a věřící ho mohli alespoň zahlédnout na obřích obrazovkách. Papež však byl vidět jen na záběrech ze strany a zezadu, což vyvolalo úvahy o možném zhoršení jeho zdravotního stavu. Sobotní velikonoční vigilii sledoval v televizi a nepřipojil se k ní ani symbolicky prostřednictvím videomostu.

Čtyřiaosmdesátiletý Jan Pavel II., který dlouhodobě trpí Parkinsonovou nemocí a artritidou, podstoupil 24. února chirurgický zákrok, tracheotomii, kvůli dýchacím problémům. V polovině tohoto měsíce byl navzdory přání lékařů propuštěn do domácího ošetřování, ale jeho rekonvalescence se zjevně protahuje. Začátkem týdne se dokonce objevily spekulace, že jeho zdravotní stav je velmi vážný.