"S hlubokou lítostí říkám, že v tuto chvíli bylo ztraceno čtrnáct životů," řekl na tiskové konferenci ředitel rafinérie Don Parus, kterého citovaly světové agentury.

Mluvčí společnosti Bill Stephen CNN řekl: "Věříme, že je to 14 lidí, ale musíme počkat na oficiální potvrzení." Připustil, že počet obětí by mohl být vyšší, protože záchranné práce v rozsáhlém areálu rafinérie o 485 hektarech pokračují. V době jejich zahájení nebylo jasné, kolik z 1800 zaměstnanců bylo přítomno. "Musíme spočítat všechny," uvedl Stephen.

První zprávy hovořily o 4 mrtvých. Zpočátku se také mluvilo jen o 70 zraněných.

Exploze otřásla celým městem

Výbuch, jehož příčina stále není známa, se ozval ve o půl druhé odpoledne místního času (20:30 SEČ).  Zůstal po něm široký kráter v zemi, těžce poškozené blízké administrativní budovy a auta a kamióny na parkovišti pokryté popelem a kusy zuhelnatělého plechu.

Podle svědků byla exploze citelná až ve vzdálenosti osmi kilometrů. Tlaková vlna po výbuchu otřásla budovami v nedalekém městě a vytloukla okna v domech v rozsáhlém okruhu kolem rafinérie. "Otřáslo to naší budovou, otřáslo to celým městem," uvedla Mary Bonnettová, která pracuje ve firmě Glass and Glazing, vzdálené půldruhého kilometru od rafinérie.  Místní televizní stanice ukazovaly sloupy kouře stoupající z rafinérie ještě dvě hodiny po výbuchu.

Nešlo o teroristický čin

Příčina výbuchu se vyšetřuje, nepředpokládá se, ale že by šlo o teroristický útok. Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zdůraznil , že není důvodu usuzovat na nějaké podezřelé aktivity. Také společnost BP v prohlášení zveřejněném v televizi uvedla, že terorismus není prvořadým bodem, na který se vyšetřování zaměří. Příčinu exploze vyšetřuje tým sedmi specialistů na exploze v chemickém průmyslu.

Rafinérie v Texas City, ležícím zhruba 56 kilometrů jihovýchodně od Houstonu, má na rozloze kolem 486 hektarů 30 jednotlivých provozů.Leží u zálivu Galveston v Mexickém zálivu. Denní produkce ropných produktů, především benzínu, činí podle různých údajů 433 0000 až 460 000 barelů denně, jimiž se na celkové americké produkci podílí třemi procenty.

Cena ropy pro 54 dolary za barel

Navzdory explozi se cena americké lehké ropy se drží pod hranicí 54 dolarů za barel Cena americké ropy se kolem 5:30 SEČ zvýšila o 14 centů na 53,95 dolaru poté, co se ve středu propadla o více než dva dolary kvůli prudkému nárůstu zásob ve Spojených státech. Byla tak téměř čtyři dolary pod rekordním maximem 57,60 dolaru, na které vyšplhala minulý čtvrtek. Cena severomořské ropy Brent klesla o čtyři centy na rovných 53 dolarů.

Americký Úřad pro energetické informace  oznámil, že zásoby surové ropy v USA minulý týden stouply o 4,1 miliónu barelů na 309,3 miliónu barelů což je nejvíce od července 2002. Zásoby benzinu ale naopak o 4,1 miliónu barelů klesly.