V Maďarsku se situace uklidnila a vážnější záplavy nehrozí. Podle dostupných informací si lidské životy velká voda nevyžádala. Následkem prudkého oteplení je v jižních a západních oblastech Ukrajiny pod vodou již asi 150 vesnic a více než milion hektarů orné půdy. Desítky silnic a mostů jsou nesjízdné.

Nejhorší situace je na západní Ukrajině, kde meteorologové očekávají podobné problémy jako v roce 2001, kdy byla zaplavena téměř třetina oblasti, napsala v neděli agentura ITAR-TASS.

Přes víkend se zhoršila situace také v Rumunsku, kde zejména v sedmihradských župách Kluž a Harghita je zčásti zaplaveno na šedesát vesnic. Poškozeno bylo přes 600 domů, na 280 hospodářských stavení, 25 mostů a desítky kilometrů státních silnic jsou nesjízdné, uvedla agentura Rompres.

Mírně stoupla také hladina Labe v německých Dráždanech, ale větší problémy zatím nehrozí. Hladina Labe by měla večer kulminovat na zhruba 620 centimetrech.

V Maďarsku je situace vcelku klidná, vážnější záplavy zatím nehrozí. Koncem týdne bylo pod vodu asi 100 000 hektarů orné půdy. Přesto je ale v platnosti třetí stupeň povodňové aktivity na řece Körös na jihovýchodě země poblíž Békešské Čaby. Menší povodňová vlna se vytvořila také na horní Tise a jejích přítocích, kde se u městečka Vásárosnamény dostala řeka z břehů, úřady zde ale vyhlásily pouze první stupeň povodňové aktivity.

Z mrazů hned 27 stupňů

Tři týdny po mimořádných mrazech zažívá Francie v posledních dnech pomalu už léto a záběry zasněženého Azurového pobřeží a Korsiky vystřídaly záběry koupáčů na březích Atlantiků a chytačů bronzu na nábřežích Seiny. Současně se začínají množit varování úřadů, že hrozí velké sucho.

V jihozápadní Francii se v sobotu rtuť teploměrů vyšplhala až k 27 stupňům, na tuto dobu rekordních 25 bylo i severněji v Angers a i v Paříži bylo 18, tedy o pět víc, než je v tomto období obvyklé. Před necelými třemi týdny přitom v Mouthe na východě země naměřili minus 25 a v Paříži minus šest.

V pondělí, v první jarní den, má toto předčasné léto skončit a úřady a zemědělci doufají, že z očekávaných mraků také něco spadne. Letošní zima byla na západě, jihovýchodě a severně od Paříže nejsušší za 50 let a v některých departementech už úřady vyzvaly obyvatele k šetření vodou.

Na jihu a jihozápadě země už také kvůli suchu vypukla řada požárů, v oblasti Dordogne například shořelo dvacet hektarů borového lesa.