Divadlo naopak obvinilo parlament, že zasahuje do umění a vrací Rusko do doby státní cenzury. Na své internetové stránce o tom informuje britská mediální společnost BBC.

Hlavní postavou opery, která má po čtvrtstoletí vrátit na scénu Velkého divadla soudobý repertoár, je pomatený geniální vědec, klonující hudební velikány, jako jsou Mozart či Wagner. Po jeho smrti si klony začnou dělat, co chtějí. Opera je podle odborníků radikálně odlišná od toho, co dosud Velké divadlo prezentovalo.

Ruskému parlamentu se zdá být opera příliš radikální, a proto schválil usnesení požadující, aby byla opera důkladně prošetřena, plánované představení zrušeno a zakázáno. Jádrem sporu je osoba libretisty, spisovatel Vladimir Sorokin, autor skandálního románu Tlusté modré prase, věnovaného imaginárnímu homosexuálnímu vztahu Stalina a Chruščova. Státní dumě se zdá nedůstojné, aby Sorokin byl spojován se svatostánkem umění, který pro ruskou veřejnost Velké divadlo představuje.

"Státní duma by chtěla návrat Ruska do třicátých let minulého století, kdy cenzura zakazovala díla Šostakoviče. Premiéru nové opery rozhodně uskutečníme," nedá se ale odradit vedení Velkého divadla.