První část testování, jehož podstatu agentura neobjasnila, potrvá 14 měsíců. Ve druhé má být otestována bezpečnost vakcíny a její vliv na imunitu.

Prvním dobrovolníkem, který podstoupil účinnost léku, je dvacetiletý muž. Dalších sedm osob, z toho čtyři ženy, jej vzápětí následovalo.

Vakcína byla před tím vyzkoušena na opicích. Čínští vědci na ní pracovali do roku 1996 a čínský úřad pro regulaci léků povolil zahájit experimentování na lidech loni v listopadu.

Rozdílné statistiky

Podle oficiálních statistik je v Číně nakaženo virem HIV, který způsobuje selhání imunity, tedy AIDS, 840 tisíc lidí. Nemoc se projevila u 80 tis. osob. Odborníci se ale domnívají, že oficiální čísla jsou významně podhodnocena. Tvrdí, že už nyní s nemocí bojuje od 1 do 1,5 miliónu nakažených.

Vědci nevylučují, že v Číně bude do roku 2010 nakaženo deset miliónů občanů. V minulosti Peking odborníci dokonce obvinili ze závažného podcenění problému.

Na vakcíně proti AIDS intenzivně pracují také thajští a američtí vědci. Od roku 2003 se testuje látka kombinovaná ze dvou léčiv na 16 tisících thajských dobrovolnících. V současnosti na Zemi trpí AIDS více než 43 miliónů lidí. Nemoc zabila dalších 25 mil. osob.