"Nehledě na to, jak se zachová parlament, činnost své vlády budu 5. května považovat za úspěšně ukončenou," řekl premiér poslancům. Zároveň se znovu vyslovil pro předčasné volby.

"Nejlepší cestou k ukončení činnosti této vlády je rozhodnutí o rozpuštění parlamentu," prohlásil Belka při rozpravě o činnosti a budoucnosti své vlády. Potvrdil, že je pro předčasné volby, ale požadavek ultrakatolické opoziční Ligy polských rodin (LPR), aby okamžitě odstoupil, odmítl.

V rozhovoru, který dnes zveřejnil prestižní týdeník Polityka, řekl, že za vhodný termín předčasných voleb považuje 19. červen; ty řádné se měly konat na podzim. Belkův vládní Svaz demokratické levice (SLD) ztratil v posledních měsících podporu voličů. Téměř 86 % oslovených si pád kabinetu přeje. Jen sedm procent jeho činnost pochválilo.

S datem předčasných voleb - 19. červnem - souhlasí i prezident Aleksander Kwašniewski. Ten navrhl i další termín 26. června. První kolo prezidentských voleb by se mohlo podle něj uskutečnit 26. září spolu s referendem o evropské ústavě. Kwašniewski kandidovat již nemůže.