"Postoj pana Arnetta zveřejněný v Bagdádu nebyl správný, zvlášť v době války. Neměl právo jako náš zaměstnanec vyjadřovat vlastní názory a přesvědčení," uvedla k výpovědi tisková mluvčí NBC Allison Gollustová.

Omluva ho nezachránila

Peter Arnett se za interview, jež poskytl o víkendu irácké státní televizi, v pondělí omluvil. Novinář se objevil v pořadu NBC "Today" s tímto prohlášením: "Omlouvám se americkému lidu za svůj postoj odvysílaný iráckou stranou. Šlo o nedorozumění." Ihned ale dodal, že jen "vyjádřil to, co všichni už o této válce dávno vědí".

Nedělní prohlášení uznávaného reportéra z Vietnamu i první války v Perském zálivu poněkud zaskočilo nejen jeho zaměstnavatele, ale především Bílý dům.

"Snaží se (pozn. spojenci) teď vymyslet nový plán," uvedl Arnett na adresu anglo-amerického svazku s tím, že starý plán jim selhal kvůli "nečekanému vzdoru Iráčanů".

Vláda USA je kvůli civilním obětem nejistá

"Zprávy o obětech v řadách civilistů jdou přímo do Spojených států," ujistil o vysílané objektivitě zpravodajství směřující do zahraničí irácké diváky. Dodal, že odpor vůči postupu Washingtonu v Perském zálivu díky těmto informacím sílí a nynější americká vláda se tak cítí nejistá. Arnett mluvil po celou dobu anglicky, rozhovor následně překládal tlumočník oblečený v zelené uniformě.

Bílý dům už dříve Arneta obvinil z propagandy

Arnett, nositel Pulitzerovy ceny za zpravodajství z Vietnamu pro tiskovou agenturu AP, rozhněval Bílý dům už v roce 1991. Tehdy otec dnešního amerického prezidenta George W. Bushe označil jeho práci pro CNN za "součást nepřátelské propagandy". Kritika naplno přišla poté, co Arnett napadl bombardování údajné továrny na výrobu biologických zbraní. Cílem náletů se totiž stal podnik vyrábějící sušené mléko pro děti.