"Je mnoho důvodů, aby USA chápaly tento problém jako otázku politickou a lidsky emocionální, nejen jako otázku technickou. Pokud se nám podaří prezidenta Bushe o tom přesvědčit, tak si myslím, že je z poloviny vyhráno. Proto jeho osobní závazek, že bude toto téma prosazovat, budu považovat za dostatečný výstup z jeho návštěvy SR," řekl médiím.

Návštěvu Bushe označil za ocenění cesty, po níž musela SR projít: "Bude to potvrzení, že jsme reálnou součástí západního světa." Návštěvu ruského prezidenta Putina pak chápe Dzurinda jako důkaz, že vstup jeho země do NATO nebyl namířen proti Rusku.

"Svědčí to o tradičně dobrých slovensko-ruských vztazích. Při této příležitosti chci rovněž ocenit roli Ruska v porážce fašismu. Slováci na to nikdy nezapomenou," dodal.

Kontroly na hranicích

V souvislosti se summitem Slovensko už od 1. února zpřísnilo kontroly na hranicích.

"Kontrolujeme pasy, doklady k automobilům i zavazadlový prostor. Provoz však není velký a zvládáme to bez zdržení," řekl Právu policista, který měl službu na dálničním přejezdu Břeclav-Kúty, ale nechtěl prozradit své jméno.

Ani na dalších silničních přejezdech nebyly včera kolony. Co přinesou další dny, se kompetentní neodvážili odhadnout. "Upozornili jsme řidiče na možné zdržení v souvislosti se zpřísněnými kontrolami. Víc dělat nemůžeme," řekla Monika Kuhajdová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Dárky: čuvač a kimono

Podle slovenských médií nabídl premiér Dzurinda americkému prezidentovi, že by se mohli společně proběhnout. Dzurinda je znám svou zálibou v běhání. Bush prý společný běh zamítl, ale navrhl horské kolo.

Není ale jisté, zda se oba státníci v Bratislavě objeví kromě oficiálních jednání také ve sportovním. Pokud by slovenský prezident Ivan Gašparovič mohl rozdávat svým kolegům z USA a Ruska osobní dárky, Bushovi by věnoval reprezentanta národního psího plemene a Putinovi slovenské kimono.

 "Pan prezident Bush má velmi rád pejsky, tak bych mu dal slovenského čuvače, protože ten je o polovinu vyšší a silnější než ti jeho dva," svěřil se novinářům. Putinovi, údajně držiteli černého pásku v judu, by zase dal kimono stříbrného slovenského olympionika Jozefa Krnáče.