Behenna se při procesu přiznal, že roku 2008, když sloužil v Iráku, měl iráckého vězně odvézt domů, ale místo toho ho vzal k železniční trati, svlékl a s namířenou puškou ho vyslýchal. Chtěl se něco dovědět o pumovém útoku, při němž přišli o život dva členové Behennovy jednotky.

Iráčan Alí Mansúr Muhammad k němu v jedné chvíli vykročil a Behenna ho zastřelil. U soudu řekl, že si myslel, že mu chce Iráčan zbraň vzít. Agentura Reuters napsala, že Muhammad byl už předtím vyslýchán v Behennově jednotce a pro nedostatek důkazů byl propuštěn. Behenna ho měl odvézt do místa bydliště.

Podle Sandersové se za Behennu postavilo mnoho lidí z armády i část oklahomské veřejnosti. Bývalý voják pochází z Oklahoma City. Armáda už dříve původní trest snížila na 15 let a v nejbližším možném termínu, roku 2014, Behennu podmínečně propustila. Podmínka měla vypršet roku 2024. Tu nyní Trump zrušil, takže je voják na svobodě bezpodmínečně.

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump.

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters

Sandersová řekla, že Behenna byl příkladným vězněm a prominutí si plně zaslouží. Prezidentovi za omilostnění vojáka poděkovali republikánští senátoři z Oklahomy James Lankford a Jim Inhofe. Oklahomský generální prokurátor Mike Hunter trest pro Behennu označil za nespravedlivý mimo jiné kvůli tomu, že prokurátoři nevzali v úvahu Behennovo tvrzení, že jednal v sebeobraně.