Bushova první návštěva Evropy během jeho druhého prezidentského mandátu je vnímána jako snaha napravit pošramocené vztahy mezi Spojenými státy a starým kontinentem, k nimž došlo v souvislosti s válkou Iráku.

"Nastal čas, abychom se přes rozdílné názory pohnuli dopředu," řekl krátce před odletem z USA. Nijak se přitom netajil, že jeho cesta po Evropě bude ve znamení smíru s členskými státy Evropské unie.

Čekají se protesty

Pobyt Bushe v Belgii provázejí rozsáhlé policejní manévry. Na klid v ulicích dohlíží dva a půl tisíce mužů zákona a 250 amerických agentů. Část Bruselu byla z bezpečnostních důvodů uzavřena a vstup do ní je možný jen na speciální propustky.

Americký prezident stráví noc na pondělí na velvyslanectví své země v belgické metropoli, kde celkem přespí třikrát.

Policie očekává, že Bushův pobyt v Bruselu budou provázet rozsáhlé demonstrace odpůrců jeho politiky. Do města se jich sjelo už několik set.

Bush a Putin v Bratislavě

Americký prezident se v rámci svého pobytu v Evropě setká s nejvyššími představiteli EU a v Bratislavě se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. 

Bush chce s Bruselem mimo jiné projednat další postup v Iráku či případného uvolnění zbrojního embarga uplatňovaného zatím Unií vůči Číně.