"Máme šanci dozvědět se, co se tu před více než sedmi lety skutečně odehrálo," řekl superintendant David Douglas ze Scotland Yardu. Na místě pak odborníci rozmístili kamery s vysokou rozlišovací schopností a přesné lasery, které mají sbírat data pro trojrozměrný počítačový model.

"Obdobná simulace nikdy neproběhla, neboť tato kriminalistická metoda existuje teprve několik let," zdůraznil význam nového šetření Douglas. K možnému objasnění kauzy Dianiny smrti by měla přispět i expertiza vraku mercedesu, kterou Britové plánují.

Na vyšetřování se dosud podíleli výlučně francouzští kriminalisté, kteří dospěli k závěru, že nehodu v podjezdu způsobila 180kilometrová rychlost v kombinaci s alkoholem v krvi řidiče.

Třetina Britů věří ve vraždu

"Britové si mohou zkoumat vůz podle libosti, ale zcela určitě neobjeví nic, co by vysvětlilo příčiny havárie," prohlásil nedávno na adresu svých britských kolegů pařížský kriminalista, který se na vyšetřování smrti britské princezny podílel. Britští experti ale nechtějí nechat nic náhodě. Kolem smrti lady Di se totiž v minulosti objevila řada konspiračních teorií a spekulací a mnozí Britové si myslí, že Francouzi vyšetřování uzavřeli příliš rychle.

Plná třetina z nich se pak domnívá, že se princezna stala obětí předem plánované vraždy. Nahrává tomu i její dopis psaný deset měsíců před smrtí. Diana v něm naznačila, že by se ji její exmanžel princ Charles mohl pokusit zlikvidovat. Třeba tím, že selžou brzdy jejího automobilu.

Neprokázané teorie:
VRAŽEDNÉ SPIKNUTÍ - Tuto verzi zpočátku razil zejména Dodiho otec, egyptský milionář Muhammad al-Fayed. Dodi byl prý jako muslim a Dianin milenec v jedné osobě pro královskou rodinu nebezpečný.
ZÁHADNÝ FIAT - Do Dianina vozu údajně těsně před osudným nárazem do betonového sloupu najížděl Fiat Uno. Podezřelé auto ale nikdy nebylo nalezeno.
PAPARAZZIOVÉ - Řidič lady Di byl údajně z vozovky vytlačen autem, v němž seděli tři francouzští fotografové, kteří se snažili ulovit snímky mileneckého páru. Loni v srpnu byli s konečnou platností zproštěni viny.