Italská loď s nákladem kontejnerů a osobních automobilů se v Biskajském zálivu potopila po několikadenním požáru v úterý. Palivová skvrna je zhruba deset kilometrů dlouhá a asi kilometr široká, uvedla námořní prefektura pro Atlantický oceán se sídlem v Brestu.

Nyní se skvrna nachází asi 200 kilometrů od pobřeží. Ve čtvrtek k ní vyrazila speciální loď, jejímž úkolem je bojovat se znečištěním. Podmínky pro práci má ale složité. Kvůli silnému větru dosahují vlny výšky až šesti metrů.

Norská fregata se při návratu z cvičení NATO srazila s tankerem

Požár na 214 metrů dlouhé lodi Grande America plující pod italskou vlajkou vypuknul v neděli. Oheň postupně zesiloval, plavidlo se začalo naklánět a v úterý se 333 kilometrů západně od francouzského atlantického pobřeží potopilo. Loď klesla do hloubky 4600 metrů.

Sedmadvacet lidí na palubě, 26 členů posádky a jeden pasažér, opustilo plavidlo v noci z neděle na pondělí na záchranném člunu. Bylo to kolem jedné v noci, o dvě hodiny později je zachránila britská válečná loď HMS Argyll, jež proplouvala nedaleko. Nikdo z posádky nebyl zraněn.

Na palubě lodi, která mířila z Hamburku do Casablanky, bylo 2000 aut, 365 kontejnerů, z toho 45 s nebezpečnými látkami, a 2200 tun topné nafty. Nebezpečnými látkami v kontejnerech jsou mimo jiné kyselina sírová, které bylo na palubě lodi asi 70 tun, a kyselina chlorovodíková, které loď převážela ještě asi o 30 tun více.