Taleb, který spatřoval vzor v tzv. Islámském státu (IS), počítal s tím, že do sídla prezidenta pronikne i s podomácky vyrobenou bombou v batohu, a také, že při útoku mučednicky zemře.

Místo toho stanul ve středu před soudem v Atlantě. To, kdo byl tento mladý muž z města Cuming severně od Atlanty, se dozvěděl FBI před časem díky tipu z Talebova okolí.

„Člen jeho komunity konkrétně upozornil, že Taleb se zradikalizoval, změnil si jméno a plánoval jet do zahraničí,“ konstatuje dokument šéfa justice státu Georgie Baye Paka. Agentovi FBI, který se vydával za muslimského radikála, se pak Taleb svěřil, že se chtěl připojit k IS.

Protože však neměl pas, rozhodl se, že povede boj proti americkým institucím. Za spojence v tom považoval jak agenta v utajení, tak třetího muže, informátora FBI.

V prosinci přišel Taleb s plánem udeřit na západní křídlo Bílého domu. Ve středu ale past na sledovaného radikála sklapla právě ve chvíli, když se snažil vyměnit vozidlo za tři pušky, tři nálože a protitankovou zbraň AT4.

Pokusy proniknout nejsou ojedinělé

Bílý dům je častým cílem pokusů o proniknutí osob z různými motivy, z nichž některé se dostaly povážlivě daleko. Čtyři roky stará zpráva Sněmovny reprezentantů například potvrdila, že jen v letech 2005–2015 zaznamenali 105 takových incidentů.

Předtím se samozřejmě odehrávaly také. V roce 1963 kupříkladu prorazil bránu prezidentova sídla pick-upem Doyle Allen Hicks, a když ho agenti ochranky zastavili sedm metrů od severního sloupoví, řekl jim, že musí mluvit s prezidentem, protože doma v Severní Karolíně prý přebírají moc komunisté.

Incidenty kolem Bílého domu
V letech 2005–2015 se odehrálo 105 incidentů
V roce 1974 vojín unesl vrtulník a kroužil nad sídlem prezidenta
Týž rok chtěl muž unést dopravní letoun a útočit s ním
2014: vetřelec s nožem pronikl do sálu Bílého domu

Mimořádně dramatický byl rok 1974. V únoru unesl vojín Robert Preston vrtulník na základně Fort Maede a kroužil nad Bílým domem, pak se hodinu honil s policejními helikoptérami a přistát ho donutila až střelba. Ukázalo se, že propadl u pilotní zkoušky.

Týž měsíc chtěl Samuel Joseph Byck v Baltimore unést dopravní letadlo a narazit s ním do Bílého domu. Zabil přitom dva lidi a policie ho dostala, ještě než letoun vzlétl. V prosinci Gerald Gainous prorazil vozem bránu, dostal se k severnímu vchodu a hrozil, že se odpálí. Po čtyřech hodinách vyjednávání se vzdal. Ukázalo se, že na sobě neměl bombu, ale světlice.

Uvázla za tkaničku

Z nedávných případů skončila v říjnu 2013 tragédií honička za 34letou ženou, která nejprve vozem najela na bariéru u kontrolního stanoviště Bílého domu a pak se snažila ujet. Usmrtila ji policejní střelba, roční dcera na zadním sedadle přežila.

Zatím nejnovější případy jsou z března 2017. Nejprve neznámý muž přelezl plot a s dopisem pro prezidenta se čtvrt hodiny toulal areálem, než ho zadrželi. Za necelé dva týdny nato se chtěla přes plot dostat i Marci Wahlová, ale měla smůlu. Tkaničkou uvázla na hrotu plotu.