Papež byl do nemocnice převezen v úterý v noci kvůli akutním komplikacím chřipky. Má prý těžký kašel, který v případě pacientů s Parkinsonovu nemocí může způsobit udušení.

Zánět průdušnice a hrtanu

Papež onemocněl chřipkou v neděli. V původním oznámení italské sdělovací prostředky uvedly, že byl papež hospitalizován preventivně.

Později však vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls řekl, že se chřipka zkomplikovala zánětem průdušnice a křečemi hrtanu.

"Proto bylo rozhodnuto o hospitalizaci v nemocnici Gemelli," sdělil. Papež tam byl převezen ve 22:50 SEČ a o hospitalizaci rozhodl jeho lékař. "Je ve svém apartmánu v desátém patře kliniky, nikoli na jednotce intenzivní péče," prohlásil mluvčí.

Popřel ale zprávy, podle nichž byl Jan Pavel II. vyšetřen na tomografu.

V Itálii chřipková epidemie

V Itálii se šíří chřipková epidemie. Když v úterý odpoledne Navarro-Valls oznamoval zrušení papežových audiencí, připomenul, že podobné potíže jako papež mají v těchto dnech "milióny Italů". Podle zdravotníků kvůli chřipce ulehlo na 600 tisíc obyvatel Apeninského poloostrova.

Polák Jan Pavel II. byl zvolen do čela římskokatolické církve v roce 1978 jako první papež neitalského původu za posledních 480 let a je nejdéle úřadujícím papežem 20. století. Je znám jako neúnavný cestovatel - navštívil víc než 100 zemí a odhaduje se, že při svých cestách sedmadvacetkrát obletěl svět.

Se zdravotními potížemi se potýká už několik let. V roce 1992 mu byl vyoperován nezhoubný nádor tlustého střeva, o rok později si vymkl rameno a rok na to si zlomil krček stehenní kosti.

Před devíti lety se podrobil operaci slepého střeva a v roce 2001 lékaři potvrdili, že má Parkinsonovu nemoc.