Proti návrhu brexitové smlouvy se navíc postavilo i vedení severoirské strany, která menšinovou britskou vládu podporuje. Mayová by přitom musela skončit jako předsedkyně vlády i v případě, že jí nedůvěru vysloví její konzervativci.

Zda k něčemu takovému dojde, ale není stále ještě jasné. K uspořádání hlasování konzervativních poslanců je nutné, aby o to písemně požádalo nejméně 48 z nich (tedy 15 procent).

V médiích se sice s odvoláním na zdroje z Konzervativní strany objevily nezaručené zprávy, že potřebný práh již byl překročen, poslední vyjádření však ukazují spíše na opak.

K hlasování o důvěře Mayové vyzvala skupina tvrdých zastánců brexitu kolem vlivného poslance Jacoba Reese-Mogga.

Jacob Rees-Mogg

Jacob Rees-Mogg

FOTO: Henry Nicholls, Reuters

Graham Brady, předseda vlivného výboru, v němž se písemné žádosti scházejí, považuje za velmi pravděpodobné, že Mayová by případné hlasování o nedůvěře vyhrála. Pokud by se tak i stalo, její pozice by se upevnila, mj. i proto, že takové hlasování se může konat jen jednou za rok.

Mayovou mezitím podpořil John Allan, šéf Konfederace britského průmyslu (CBI), nejvlivnějšího svazu zaměstnavatelů v zemi. Mayová v pondělí na výroční konferenci CBI návrh dohody s EU obhájila a vyjádřila přesvědčení, že dovede brexit do zdárného konce.

Čtěte také
Španělsko hrozí, že potopí dohodu o brexitu. Kvůli Gibraltaru

Občané členských zemí EU tak už podle Mayové „nebudou předbíhat ve frontě“ kvalifikované pracovníky ze třetích zemí, například „inženýry ze Sydney nebo softwarové vývojáře z Dillí“.

Na otázku ohledně takzvané pojistky, jejímž cílem je zabránit přísným kontrolám na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, premiérka odpověděla, že toto řešení nakonec vůbec nemusí nastat. „Obě strany chtějí ambiciózní obchodní dohodu,“ dodala.

Theresa Mayová

Theresa Mayová

FOTO: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

S navrženým textem rozvodové dohody už dříve souhlasila britská vláda. Zásadní test ale dokument čeká v britském parlamentu. Text samotné smlouvy o vystoupení je v zásadě hotový. Dojednat zbývá především otázku, dokdy bude možné v případě potřeby prodloužit přechodné období, nyní domluvené do konce roku 2020.

Barnier a Evropská komise podle diplomatů navrhují konec roku 2022, termín je údajně pro většinu členských zemí přijatelný. Na prodloužení, které bylo do dohody zapracováno v očekávání složitých jednání především o dlouhodobém řešení celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem, by se musely shodnout obě strany.

Barnier hájil spořádaný odchod 

Michel Barnier, vyjednavač EU o brexitu, v pondělí řekl, že spořádaný odchod Londýna na základě britskou vládou odsouhlaseného návrhu smlouvy bude základem pro vznik ambi­cióz­ního a strategického partnerství mezi EU27 a Británií stojící mimo evropský blok.

Barnier to řekl novinářům poté, co zástupce vlád 27 států Unie seznámil s posledním vývojem brexitových rozhovorů. Země EU podporují text smlouvy, na které se na pracovní úrovni shodli před týdnem vyjednavači obou stran.

Pro ČR je v souvislosti s přípravou dohody o brexitu a související politické deklarace o budoucích vztazích důležité, aby po roce 2020 nebyl narušen vzájemný obchod s Británií, řekl včera novinářům v Bruselu český státní tajemník pro EU Aleš Chmelař.