Podle meteorologů by vítr mohl v nárazech dosáhnout rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, na některých místech může napršet až 150 milimetrů srážek a vlny mezi Peloponésem a Krétou mohou dosahovat až 11 metrů.

Civilní obrana doporučila obyvatelům, aby raději nevycházeli. Místní úřady už na pátek na jihu Řecka nařídily zavřít školy. Meteorologové varují, že i během víkendu může být na některých místech nebezpečné vycházet ven.

Uprchlické tábory v ohrožení

Kritická situace může nastat mimo jiné v přeplněných uprchlických táborech na ostrovech v Egejském moři, kde se tísní tisíce lidí v provizorních přístřešcích a stanech.

Jedná se o tzv. hybridní bouři, která se podle studie z roku 2011 vyskytuje jen jednou či dvakrát do roka. Nejčastěji v září a říjnu, když je hladina Středozemního moře ještě relativně teplá, může se ale objevit v kteroukoli roční dobu.

Kvůli špatnému počasí v Řecku nejezdí trajekty

Kvůli špatnému počasí v Řecku nejezdí trajekty.

FOTO: Thanassis Stavrakis, ČTK/AP

Aktuální bouře způsobila před několika dny bleskové povodně v Tunisku a Libyi a nyní se pohybuje přes Středozemní moře k pobřeží Evropy.

V neděli se má bouře Zorba přesunout na západ Turecka. Očekávají se velmi silné nápory větru a vydatný déšť. Ten může způsobit bleskové záplavy.

Vlny u pobřeží Řecka

Vlny u pobřeží Řecka

FOTO: Petros Giannakouris, ČTK/AP

Bouře se ale má přesouvat rychleji než například nedávné hurikány Harvey a Florence v oblasti USA, takže záplavy by neměly být tak katastrofální, dodává CNN.