"Svastika k našemu náboženství patří pět tisíc let. Byla zneužita," sdělil novinářům v Londýně Ramesh Kallidai z Hindského fóra.

Reagoval tak na snahu zakázat všechny symboly spojené s nacistickou ideologií, jež zaznívá čím dál tím častěji z úst evropských politiků.

Diskusi rozpoutaly snímky prince Haryho publikované v bulvárním deníku The Sun. Třetí v pořadí nástupníků na britský královský trůn přišel v lednu na maškarní plán v německé uniformě z 2. světové války. Jeho rukáv přitom "zdobila" výrazná svastika.

Za incident se již Harry omluvil. [celá zpráva]

Potrestani hindové

Britští hindové se nyní budou snažit v rámci kampaně symbol očistit. Podle nich není řešení v zákazech ale osvětě a vzdělávání veřejnosti. "Je to druhý nejsvatější znak hindů. Jeho užíváním ukazují oddanost bohu. Je to stejné jako byste chtěli zakázat křesťanům kříže," zdůraznil Kallidai.

"Jen proto, že ho v krátké době historie, jedna část lidstva používala ke své xenofobní ideologii mají být trestáni všichni hindové?" ptal se dále zúčasněných novinářů. "To je jako říci: Ku Klux Klan páli kříže. Zakažme kříže na celém světě," zdůraznil Kallidai.

Čeká se na ministry

Plošným zákazem užívání nacistických symbolů se nyní zabývají orgány Evropské unie. Návrh přednesli po Harryho "výstřelku" minulý týden němečtí politici.

Předběžně s ním již souhlasil komisař pro spravedlnost Franco Frattini. Vše mají projednat koncem ledna ministři vnitra členských států.