"Vydávám dnes výzvu zajistit naléhavou mezinárodní pomoc, kterou OSN vyvíjí v Indonésii, na Maledivách, na Srí Lance, na Seychelách a v Somálsku. V příštích šesti měsících, na něž se má výzva vztahuje, budeme potřebovat 977 miliónů dolarů na pokrytí bezodkladné humanitární potřeby pro zhruba pět miliónů osob," citovala agentura AFP z Annanova prohlášení.

Peníze agenturám OSN

Do Jakarty, kde se dnes jedná o odstraňování následků ničivého zemětřesení a tsunami, přijeli na jednodenní konferenci představitelé dárcovských zemí a organizací i postižených států.

Annan připustil, že souhrn přislíbených a zčásti už poskytnutých finančních prostředků překračuje částku požadovanou OSN. Značná část ze sumy, která podle světových agentur již dosáhla čtyř miliard dolarů, však není k dispozici okamžitě.

Suma 977 mil. USD má být rozdělena mezi 40 agentur OSN a jejich partnerské nevládní humanitární organizace. Největší částka - přes 200 mil. USD (asi 5 mld. Kč) - připadne na vybudování přístřeší a nejnutnější materiální potřeby pro postižené; podobná suma bude investována do potravin.

Přes 100 mil. USD (2,5 mld. Kč) spolyká zdravotnická pomoc, obnova hospodářství, infrastruktury a na koordinaci pomoci. Zbytek peněz má připadnout na obnovu dodávek vody a hygienická zařízení, vzdělání, zemědělství, odstranění vyplavených min na Srí Lance a zajištění bezpečnosti.

Žádost o zrušení dluhů

Srí Lanka na konferenci požádala o zmírnění jejích dluhů a k lepšímu přístupu jejích produktů na trhy bohatých států.

Japonský premiér Džuničiró Koizumi vzápětí potvrdil, že Tokio je ochotno dluhy postiženým zemím zmrazit.

"Postižené národy byly zasaženy obrovským neštěstím, které může udeřit jednou za sto let... moratorium na dluhy pro určité období je nutné a chtěl bych vyzvat další národy, aby tak učinily," řekl.