Indonéský ministr zdravotnictví v pondělí uvedl, že zemětřesení u Sumatry z 26. prosince, které zvedlo vlny tsunami, si v zemi vyžádalo už 94 081 oběť na životech, což je o třináct tisíc více, než se uvádělo doposud.

V nejvíce postižené provincii Aceh na severu Sumatry záchranáři zvýšili úsilí nalézt a odstranit těla mrtvých, která se v teple začínají rozkládat. Snaží se tak zabránit šíření epidemií. Na západním pobřeží Acehu z 50 000 lidí přežilo jen 23 000. Nejvíce postiženo je hlavní město provincie Banda Aceh.

Vláda se snaží oblast zásobovat, zřídila letecký most. Pomoc dopravují na sever Sumatry americká, australská, indonéská a malajská vojenská letadla. Do nedostupných míst se zásoby shazují přímo ze vzduchu. Strádající obyvatelé se však často o potraviny rvou.

Situace na Srí Lance

Také na Srí Lance je podle posledních zpráv počet obětí vyšší a blíží se třiceti tisícům. Vzrostl o dalších 1 026 na 29 755 mrtvých. Nezvěstných zůstává 5000 osob. Úřady v zemi uvádějí, že 40 procent obětí tvoří děti. Protože další zase osiřely, země se rozhodla usnadnit adopce.

Katastrofa na Srí Lance dokonce načas ukončila rivalitu mezi vládou a separatistickými Tamily. Spolupracují při zajišťování zásobování.

V nejpostiženější oblasti v zemi u města Galle už pomáhá 200 amerických vojáků. Situaci v zemi komplikují monzunové deště. 

Humanitární katastrofa

Okamžitou potravinovou pomoc v oblasti potřebuje 1,8 miliónu lidí. Živel zanechal pět miliónů lidí bez přístřeší. Oblasti hrozí epidemie.

Země světa se rozhodly postižené oblasti zatím pomoci částkou přesahující 2 miliardy dolarů.

Dosud je potvrzena jedna mrtvá Češka, osud šesti Čechů je velmi nejistý. V oblasti se pohřešují 33 čeští turisté.