Francouzská agentura v neděli večer uvedla, že nejnovější součet obětí vychází z aktualizovaných bilancí, které zveřejnily Indonésie, Indie a Thajsko. V osmi postižených zemích jižní a jihovýchodní Asie jsou totiž stále ještě pohřešovány tisíce osob.

Zatímco AFP zvýšila počet mrtvých na 130 007, agentura Reuters během dneška udávala součet 129 817.

Distribuci pomoci komplikuje zničená infrastruktura

Úřady v postižených oblastech tvrdí, že již překonaly potíže se skladováním přicházející pomoci určené pro nejhůře postižené oblasti. Vojenské vrtulníky americké armády shazují trvanlivé pečivo, energetické nápoje a instantní nudle obyvatelům zničených vesnic na západním pobřeží Sumatry.

Letouny startují z letadlové lodi Abraham Lincoln, která zakotvila u Sumatry; na Srí Lanku vyplula námořní flotila s pomocí i vybavením pro čištění vody.

Na nepřicházející pomoc si stěžují postižení všude. Avšak dopravu pomoci, která se hromadí v letištních a přístavních skladištích, komplikuje zničená infrastruktura a nedostatek pohonných hmot.

Pomáhají i sloni

Mezi nejhůře zasaženými v idnonéské provincii Aceh na ostrově Sumatra je rybářské městečko Meulaboh, kde žilo původně 40000 obyvatel. Nejméně polovina se ocitla v troskách a podle reportéra AP mezi zřícenými domky natahovalo ruce po jídle ani ne sto zubožených lidí.

Nejen v Thajsku v letovisku Pchúket, ale i v Acehu byli nasazeni do akce sloni, aby pomáhali odstraňovat trosky po katastrofě. Sumatra utrpěla dvojitý zásah přírodních živlů - nejprve zemětřesení a následně také přílivové vlny tsunami. Ostrov ležel nejblíže epicentru nejsilnějšího zemětřesení v oblasti za poslední čtyři desítky let.

Uvažuje se o zastavení pátrání

Zoufalí lidé se ještě dnes snaží v televizi poskytovat popisy svých pohřešovaných příbuzných a drží se tak naděje, že je nezasáhl náraz tsunami ani je nespláchlo moře.

Úřady jsou ale pesimistické. "Je jen velmi malá naděje, že se po sedmi dnech ještě někdo objeví. Uvažujeme už o zastavení pátracích a záchranných operací," řekl šéf indonéských záchranářů. Za poslední tři dny nebyla nalezena jediná živá bytost.

Pomoc zatím nedorazila k obyvatelům indických ostrovů Andamany a Nikobar, přestože indická vláda již oznámila, že do všech postižených částí dorazila. V přístavu ostrovní metropole Port Blair si zoufají 2000 rodin, kterým chybí jídlo, kerosin, zápalky, rýže. "Všechno je pryč a my jsme od vlády nedostali nic," rozčiluje se zdejší pěstitel rýže.

Někde se už začaly objevovat infekční nemoci, přenosné zejména vodou. Hrozí cholera a podle pracovníka dánského Červeného kříže v Banda Acehu už se objevili v ulicích zvracející lidé. Pokud urychleně nebude vyřešen přísun pitné vody a dodávek sanitárního vybavení, průjmová onemocnění se stanou časovanou bombou, zdůraznil.