Čtyřiadvacetiletá žena zahynula v Thajsku. Z letadla vystoupilo také sedm českých a šest zahraničních turistů - tři Američané, dva Němci a jeden Fin. Všichni jsou v pořádku.

Do vlasti by se měla zřejmě již brzy také vrátit trojice vážně zraněných Češek, které zůstaly po katastrofě v jihovýchodní Asii hospitalizovány v Thajsku. "Během následujících dnů by měly být převezeny do České republiky," řekl velvyslanec v Thajsku Jiří Šitler s tím, že zdravotní stav zraněných již podle lékařů jejich leteckou přepravu umožní.

V péči thajských lékařů se z těžkých zranění zotavuje modelka Petra Němcová, devítiletá dívka a další žena. Počet hospitalizovaných v postižených oblastech zůstává na třech, informoval náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda. Jedna žena a dítě jsou v nemocnici v Bangkoku, druhá z žen leží mimo Bangkok, doplnil bez upřesnění Šitler.

Obavy o život šesti lidí

Nadále přitom panují vážné obavy o životy pěti Čechů v Thajsku a na Srí Lance. Ministerstvo zahraničí se s nezvěstnými pokouší navázat kontakt i pomocí sms zpráv, kterými je vyzývá, aby se telefonicky ozvali, pokud jsou v nouzi. Od jejich příbuzných se snaží získat další informace, které by v příslušných destinacích pomohly při identifikaci pohřešovaných.

Vizuální identifikace zemřelých již přestává být možná. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) propukly už v táborech evakuovaných osob na Srí Lance a v Indii první nakažlivé nemoci, a to průjmová onemocnění. Náměstek ministra zahraničí Pavel Svoboda novinářům  řekl, že jeho úřad tuto informaci zatím nemá potvrzenou. Karanténu pro navrátilce české úřady neplánují.

Situací v jihovýchodní Asii se má v úterý na mimořádném zasedání zabývat vláda. Jednat má například o dalších krocích Česka při pomoci postiženým oblastem.