Známý Putinův kritik chce zvrátit rozhodnutí volební komise, podle které se prezidentského klání zúčastnit nemůže, protože byl odsouzen za zpronevěru a odpykává si trest, byť jen podmínečný, uvedla agentura AFP. V ruské metropoli se v neděli rovněž konala opoziční demonstrace, kterou svolal aktivista Ilja Jašin.

Asi 800 Navalného stoupenců se shromáždilo v obřím stanu v Moskvě. Vyjádření podpory na místě sledovali i zástupci volební komise. Ruské zákony vyžadují, aby prezidentského kandidáta podpořilo minimálně 500 lidí. Teprve poté následuje druhý krok, a sice shromáždění nejméně jednoho miliónu podpisů, poznamenala agentura AP.

Příznivci opozičního politika se sešli i v 19 dalších městech od Vladivostoku po Petrohrad. Navalnyj v neděli vyjádřil přesvědčení, že nakonec kandidovat bude. Své stoupence vyzval, aby hlasování v případě jeho neúčasti bojkotovali.

Putinovo vítězství je jasné

Současný prezident Putin jde do voleb, které se uskuteční 18. března, oficiálně jako nezávislý kandidát, nicméně fakticky je kandidátem strany Jednotné Rusko. Jeho vítězství je předem jasné, neboť v průzkumech veřejného mínění má pravidelně zhruba osmdesátiprocentní podporu. Jeho protikandidáti prakticky nemají šanci na úspěch.

Kandidátem komunistické strany se stal Pavel Grudinin, o prezidentské křeslo se rovněž chtějí ucházet vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij a televizní moderátorka Xenija Sobčaková.

Desítky příznivců opozice se v neděli shromáždily na severozápadě Moskvy na demonstraci pořádané Iljou Jašinem, který býval spolupracovníkem zavražděného opozičního předáka Borise Němcova. Na setkání, které bylo živě přenášeno přes Facebook, vykřikovali hesla jako Rusko bude svobodné a Putin je zloděj.