Albánci Gaz Resuli a Both Murarati, oba čtyřiadvacetiletí, vystoupili s rukama nad hlavou. Byli ozbrojeni brokovnicemi a navzdory hrozbám u sebe neměli žádná výbušniny.

"Taška byla prázdná," sdělil policejní šéf Giorgos Angelakos. "Přitom nám říkali, že mají výbušniny, aby nám mohli ukázat,  jak vážná mohou způsobit (uneseným) zranění."

Za propuštění cestujících oba požadovali milión eur (asi 33 mil. Kč). Žádali o letadlo do Ruska, tím však jen chtěli zamaskovat, že jim jde o peníze a volnou cestu do Albánie.

Právě jejich zájem o letadlo do Ruska vedl k úvahám, že jde o občany Ruské federace. Situaci únoscům ztížilo, že řidič, jemuž se podařilo z autobusu uprchnout, si s sebou vzal klíčky od zapalování. 

Ranní výstřely

Oba muži přepadli linkový autobus společnosti KTEL v šest hodin ráno místního času na zastávce Pikermi, která je před nočním klubem. Záhy začali střílet do jeho podlahy. Padly nejméně dvě rány.

"Autobus stojí, policie ho obklíčila na zastávce 17 kilometrů od centra města. Jel na své pravidelné lince z Maratonu do Atén," řekl mluvčí policie.

Řidiči, průvodčímu z autobusu a jednomu z cestujících se podařilo uprchnout. Hned po přepadení vyskočili z oken. Policii následně sdělili, jak vypadá situace ve vozidle, i kolik je tam únosců.

Zatažené záclonky

Únosci stáhli všechny záclonky, aby nebylo vidět, co se uvnitř děje. Čas od času střílejí z oken autobusu do vzduchu. Podle policie nebyl nikdo zraněn.

Policie uváděla, že ozbrojenci mají také výbušniny.

"Zpočátku byli velmi klidní. Dovolovali nám používat mobilní telefony a kouřit. Nyní ale znervóznili," uvedla jedna z cestujících, která se představila jako Stella Matara, pro řecké rádio. 

Vydávali se za Rusy

"Chceme okamžitě řidiče, který by nás odvezl na letiště. Jinak zraníme cestující," citovalo jednoho z únosců řecké rádio Alpha. Muž se představil jako Hasan.

Novináři tvrdí, že se pachatelé sami identifikovali jako Rusové. Muži zákona ale uvádějí, že jde o Albánce. To potvrzovaly také první zprávy z místa, které uváděly, že únosci se snaží jen dostat domů.

Postupné propouštění cestujících

Krátce před polednem únosci propustili dva muže a dvě ženy. Jeden z nich - pětapadesátiletý rukojmí - musel záhy vyhledat lékařské ošetření. Podle doktorů má vážnou srdeční chorobu.

Kolem druhé odpoledne dali svobodu další části cestujících.