Zapatero svá tvrzení opřel o skutečnost, že se Aznar snažil několik dní Španěly přesvědčovat o přímé spojitosti atentátů s baskickou separatistickou organizací ETA.

Podle něj bylo přitom už jen několik desítek minut po útocích jasné, kdo stojí v pozadí - všechny zajištěné stopy vedly k islámským teroristům.

Aznar je manipulátor

Současný premiér označil Aznara za manipulátora. Ten prý chtěl svým tvrzením o ETA předejít možné blížící se porážce v nadcházejících parlamentních volbách. Právě jeho kabinet totiž prosazoval úzké spojenectví se Spojenými státy a jejich politikou v Iráku.

Načasované atentáty jeho politiku pohřbily. Ve volbách následně vyhráli, a to právě díky Madridu, Zapaterovi socialisti.

Aznar navíc, jak napsal dnes deník El País, nechal před odchodem z úřadu vymazat zprávy dokumentující útoky z počítačů. Na likvidaci dat se údajně podíleli i jeho blízcí z konzervativní Lidové strany.

Přísnější pravidla

Premiér dnes svého předchůdce přímo neobvinil z toho, že svou aktivitou v Iráku zatáhl zemi do konfliktu. Podotkl ale, že zvýšil riziko, že se Španělsko stane cílem akcí radikálů.

Zapatero stáhl vojáky z Iráku záhy po svém zvolení, a to letos v dubnu. [celá zpráva]

Opakovaně se vyslovil také pro větší integraci muslimů do společnosti - jediné možné cestě, jak zastavit islámské radikály. Nově oznámil přísnější postihy vůči překupníkům se zbraněmi i osobám, které jim zboží dodávají.

Zodpovědnost za útoky v Madridu údajně má téměř dvacítka mužů, převážně Maročanů. Ti nyní ve vazbě čekají na soud.