Erdogan také řekl, že bude bojovat „všemi prostředky” proti uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. „Palestina je nevinná oběť. Co se Izraele týče, to je teroristický stát, ano - teroristický. Neponecháme Jeruzalém napospas státu, který vraždí děti,” prohlásil Erdogan.

Mluvčí turecké vlády Bekir Bozdag v neděli uvedl, že by se muslimské země neměly omezit na „odsouzení” Trumpova kroku. „Co se týče Palestinců a Jeruzaléma, Turecko má jasnou a přímočarou politiku. Svůj názor nezměníme, i kdybychom měli být osamoceni,” řekl mluvčí.

Turecko se těmito výzvami obrací na Organizaci islámské spolupráce (OIC), jejíž summit se bude konat 13. prosince v Istanbulu. „Je třeba zaujmout pozici, která půjde dále než k odsouzení,” řekl Bozdag.

Papež vyzval k zachování rozumu

K Trumpově rozhodnutí se vyjádřil také papež František. Vatikán v neděli zveřejnil prohlášení, podle něhož František všechny vyzývá, aby se drželi rozumu. „Svatý otec znovu vyzývá k zachování rozumu a opatrnosti a modlí se, aby politici v této zvláště vážné chvíli zabránili vzniku nové vlny násilí,” uvádí se v prohlášení.

Východní Jeruzalém, který je posvátným pro judaismus, islám i křesťanství, Izrael obsadil za války v roce 1967. Do té doby jej spravovalo Jordánsko. V roce 1980 pak Izrael připojil tuto část města k západní a celý Jeruzalém označil za svou nedělitelnou metropoli. Rada bezpečnosti OSN toto rozhodnutí téhož roku odmítla rezolucí, která je základem právního názoru většiny světa.

V pátek proti americkému kroku protestovali muslimové v mnoha zemích včetně Turecka. Na palestinských územích izraelská policie při zásazích zranila desítky lidí.