Juščenko těsně před volbami změnil svou vizáž. I když nechtěně. Z atraktivního padesátníka se náhle stal uhrovitý muž se zjizvenou tváří.

"Nemáme žádné pochybnosti o tom, že nemoc vyvolala otrava dioxinem," řekl vedoucí lékař elitní soukromé vídeňské nemocnice Rudolfinerhaus Michael Zimpfer. Podle něj koncentrace dioxinů v těle Juščenka překračovala běžnou hodnotu až tisícinásobně a dala se měřit na miligramy. "Definitivně vycházíme z toho, že dioxin se dostal do těla ústy," doplnil.

Vláda se od otravy distancuje

Opoziční kandidát o otravě mluvil už po svých vážných zdravotních problémech v říjnu. Naznačil, že jed, v tomto případě jedovaté dioxiny, mu někdo mohl dát do jídla na večeři se šéfem ukrajinské tajné služby, po níž jeho zdravotní problémy začaly. Zkolaboval a musel být převezen na kliniku v Rakousku.

Ukrajinská vláda v čele s premiérem Viktorem Janukovyčem vyloučila, že by se podobným způsobem chtěla zbavit nechtěného protivníka. Janukovyč stejně jako Juščenko usiloval a usiluje o křeslo ukrajinského prezidenta.

Oficiálně v nich Janukovyč zvítězil, nejvyšší soud ale poté výsledek zrušil, protože uznal stížnosti na zmanipulované hlasování. Janukovyče prezidentem odmítaly statisícové demonstrace v ukrajinských městech. Druhé kolo voleb, v němž se znovu utká Juščenko s Janukovyčem, bude 26 prosince.

Juščenko se zotavuje

Vzorky Juščenkovy krve poslali rakouští lékaři na kontrolní vyšetření do několika zahraničních nemocnic.

Podle odhadů lékařů nepřirozené zbarvení kůže a jizvy na tváři Juščenka, které způsobila otrava dioxinem, v blízké době nezmiznou. Pacient se ale z nemoci rychle zotavuje.

"Můžeme konstatovat, že původně zvýšené hodnoty jaterních testů poklesly. Stav jater se výrazně zlepšil. Juščenko je plně schopný pracovního nasazení," prohlásil ošetřující lékař prezidentského kandidáta Nikolaj Korpan s tím, že symptomy Juščenkovy nemoci se neprojevily ani u jednoho z členů jeho rodiny. Lékaři zatím neuvažují o tom, že by mu kůži trasplantovali.